Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2024

Uroczysty pochód, msza święta, złożenie wiązanek - tak rozpoczęliśmy tegoroczne obchody 233. rocznicy Ustanowienia Konstytucji 3 Maja. 

Mszą świętą w kościele parafialnym rozpoczęły się gminne obchody 3 Maja. Po jej zakończeniu władze miasta, poczty sztandarowe a także przybyli goście i społeczność lokalna w uroczystym pochodzie przeszli pod Krzyż Milenijny i Obelisk znajdujący się w Parku Miejskim, gdzie zostały złożone wiązanki.

Podczas części artystycznej na scenie ostrowskiego Centrum Kultury, zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Ostrowa pod batutą Wojciecha Duraka, Formacja Tańca Ludowego „Ostrowskie Wianuszki”, którą przygotowała Katarzyna Gil. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rozkopaczewie, pod okiem nauczycieli:Moniki Makowskiej Demaire, Beaty Sachar, Katarzyny Gil, Mieczysława Szczepaniaka oraz Łucji Kwiatkowskiej przygotowali akademię upamiętniającą Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie uroczystości odbyły się biegi 3- majowe zorganizowane przez Gminną Komisję Profilaktyki i rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

3 maja

 

20 marca została podpisana umowa z Marszałkiem Województwa Lubelskiego na realizację zadania wspólnego pn. „Przebudowa dróg wojewódzkich w zakresie budowy ścieżki rowerowej w Ostrowie Lubelskim: droga wojewódzka Nr 813 od km 70+120 do km 70+292 oraz droga wojewódzka Nr 821 od km 12+594 do km 13+629”. Inwestycja dotyczy ścieżki rowerowej w Ostrowie Lubelskim – od Cmentarza Parafialnego do ul. Polnej.

Ofertę w ogłoszonym postępowaniu przetargowym złożyła jedynie firma STRABAG sp. z o.o. na kwotę 3 663 758,21 zł. W związku z tym, iż cena ofertowa znacznie przekroczyła planowany pierwotnie budżet, zarówno Rada Miejska w Ostrowie Lubelskim jak i Marszałek Województwa Lubelskiego zdecydowali o zwiększaniu kwoty na sfinansowanie inwestycji.

W dniu 02 maja został zawarty Aneks do Umowy, po którym finansowanie inwestycji przedstawia się następująco:

- kwota wsparcia za strony Gminy: 845 000,00 zł (23 %);

- kwota finansowania przez ZDW: 1 908 758,21 zł (52 %);

- dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 910 000,00 zł (25 %).

Aktualnie trwają czynności związane z zawarciem umowy z Wykonawcą zadania.

 

W dniu 5 lutego został złożony wniosek o dofinansowanie projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze D ze środków PFRON na zakup samochodu do przewozu dzieci niepełnosprawnych. Powyższy wniosek został pozytywnie zweryfikowany pod względem formalnoprawnym. Łączna koszt realizacji projektu wynosi 226 320 zł. Wnioskowana kwota dofinansowania ze środków PFRON wynosi 144 000 zł.

W dniu 04.05.2024 roku, tradycyjnie jak każdego roku, odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Strażaka”. Zbiórka strażaków oraz pocztów sztandarowych poszczególnych OSP miała miejsce na placu przy Kościele Parafialnym. Następnie została złożona ofiara Mszy św. dziękczynnej za strażaków i ich rodziny celebrowana przez ks. wikariusza Macieja Liszko. W swej homilii przypomniał, że ruch strażaków ochotników od lat jest nieodłącznym elementem naszej społeczności, uczestniczy w ratowaniu życia ludzi i ich dobytku, tworzy barwną panoramę działań społecznych w kulturze, sporcie, wychowaniu nowych pokoleń strażaków oraz rozbudowie infrastruktury podnoszącej atrakcyjność życia w małych miejscowościach. Złożył życzenia strażakom, życząc im zdrowia i szczęścia osobistego oraz bezpiecznych powrotów z akcji ratowniczych. W dalszej części uroczystości, już nad Jeziorem Miejskim, prowadzący Piotr Grygiel - komendant gminny OSP złożył meldunek przełożonemu Prezesowi ZMG ZOSP RP w Ostrowie Lubelskim o rozpoczęciu obchodów. Pan Józef Gruszczyk prezes Zarządu MG ZOSP RP w Ostrowie Lubelskim jako gospodarz dokonał otwarcia uroczystości, powitał poczty sztandarowe, członków Zarządu MG ZOSP RP oraz przybyłych strażaków z jednostek OSP naszej Gminy. Miłym akcentem obchodów Dnia Strażaka były pisemne podziękowania wręczone przez Józefa Gruszczyka - prezesa Zarządu MG ZOSP RP i jednocześnie ustępującego Burmistrza Ostrowa Lubelskiego dla komendanta gminnego i prezesów jednostek OSP naszej Gminy za ofiarną, pełną poświęcenia działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Czytaj więcej: DZIEŃ STRAŻAKA W OSTROWIE LUBELSKIM

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi