Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

bunia

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2023

W niedzielę, 1 października Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk wraz z Sekretarzem Sylwią Szczepańską wzięli udział w Jubileuszu 60- lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Kaznowie.
Na ręce Dyrekcji, grona pedagogicznego, dzieci, młodzieży a także rodziców składamy wyrazy uznania oraz serdeczne gratulacje z dotychczasowych osiągnięć i sukcesów w pracy pedagogiczno-wychowawczej. Życzymy dalszej, owocnej pracy z dziećmi i młodzież oraz kolejnych wspaniałych rocznic. Niech świętowany jubileusz stanie się inspiracją do realizacji wszystkich kolejnych planów i zamierzeń.

 

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz beneficjenci – przedstawiciele 15 samorządów z regionu – podpisali 15 umów o dofinansowanie projektów w zakresie edukacji z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Projekty dotyczą udzielenia wsparcia w zakresie rozwijania kompetencji, umiejętności, uzdolnień oraz zainteresowań uczniów poza edukacją formalną. Szacuje się, że z zajęć skorzysta niemal 1600 uczniów. Całkowita wartość podpisanych dzisiaj projektów wyniosła ponad 4,1 mln zł, w tym dofinansowanie unijne przekroczyło 3,5 mln zł.

15 pierwszych wnioskodawców podpisało i odebrało z rąk Marszałka Województwa Jarosława Stawiarskiego umowy na dofinansowanie swoich projektów m.in. Gmina Ostrów Lubelski.  Programem zostały objęte 3 szkoły z terenu naszej gminy, tj.: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Ostrowie Lubelskim, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Rozkopaczewie oraz Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kolechowicach. Kwota dofinansowania wynosi 299 633,55 zł. Budżet projektu ogółem wynosi 333 433,55 zł, w tym:
- wkład własny niefinansowy: 33 800,00 zł,
- koszty bezpośrednie: 266 746,84 zł,
- koszty pośrednie: 66 686,71 zł.
Grupą docelową są uczniowie szkół podstawowych, którzy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, pochodzą z rodzin wielodzietnych, z pieczy zastępczej czy z rodzin niepełnych. Głównym celem projektu jest wsparcie działalności szkół podstawowych w zakresie zwiększenia jakości edukacji, uwzględniając m.in. dostosowanie szkół i realizowanego nauczania do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów, organizację i realizację dodatkowej oferty dydaktycznej, przyczyniającej się do rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych oraz organizację i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów (w tym realizację zajęć rewalidacyjnych).

Okres realizacji projektu: 1 grudnia 2023 r. – 30 czerwiec 2024 r.

UML 4088

 

Informujemy, że w dniach 4-6 października 2023 r. na terenie Gminy Ostrów Lubelski odbędzie się akcja przeszukiwania terenów leśnych w poszukiwaniu padłych dzików w ramach zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń.

Poszukiwania będą prowadzone w godz. 8.00 – 14.00. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Gmina Ostrów Lubelskie otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na rewaloryzację zabytków przy kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Ostrowie Lubelskim.

Wysokość dofinansowania: 980.000,00 zł

Wkład własny: 20 000,00 zł

W ramach zadania zostaną wykonane:

- rewaloryzacja konstrukcji dachowej z wymianą pokrycia dachowego na organistówce w Ostrowie Lubelskim,

- rewaloryzacja fragmentu muru przy kościele wraz z dzwonnicą.

Czytaj więcej: Rewaloryzacja zabytków przy kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Ostrowie Lubelskim.

   Z dużą satysfakcją chcielibyśmy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za waszą obecność i zaangażowanie podczas Pikniku Naukowego, który odbył się na terenie naszej gminy. To wydarzenie było pełne fascynujących doświadczeń naukowych i satysfakcji. W trakcie tego wyjątkowego dnia mieliśmy okazję odkrywać tajemnice sztuki przetrwania, przeprowadzać interesujące eksperymenty (bez jakichkolwiek zagrożeń!) oraz podziwiać roboty, które w swoim działaniu przypominały bardziej istoty ludzkie niż niejedna nasza rozmowa przy śniadaniu.
   Chcielibyśmy serdecznie podziękować Ministerstwu Edukacji i Nauki, Akademii Zamojskiej oraz zespołowi Laboratoriów Przyszłości, Centrum Nauki Kopernik i Głównemu Urzędowi Miar za ich nieocenione wsparcie, wiedzę i zaangażowanie w organizację tego wydarzenia. Piknik Naukowy nie był tylko okazją do pogłębiania wiedzy naukowej, ale także doskonałą okazją do zabawy zarówno dla naszych najmłodszych mieszkańców, jak i tych, którzy czują się młodzi duchem. Kto mógłby odmówić uczestnictwa w fascynujących eksperymentach, grach i rozrywkach? Naszym głównym celem było zaszczepienie miłości do nauki we wszystkich jej dziedzinach, począwszy od chemii, aż po historię sztuki. Dzięki waszej licznej obecności, to zadanie udało się zrealizować w sposób znakomity. Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować za waszą obecność! Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się w przyszłości podczas kolejnych fascynujących przygód naukowych.

 

Piknik Naukowy

Pro2Uroczysta Msza Święta, barwny korowód, prezentacja wieńców dożynkowych, ceremoniał przekazania i dzielenia chleba, występy artystyczne oraz zabawa taneczna pod gwiazdami- tak w skrócie wyglądało tegoroczne święto plonów w naszej gminie. Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne odbyły się 8 września w Ostrowie Lubelskim.

   W ubiegły piątek (8 września) rolnicy z powiatu lubartowskiego obchodzili doroczne Święto Plonów – Dożynki. Nawiązując do tradycji i obyczajów związanych z zakończeniem żniw jak co roku uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, odprawiona w intencji rolników i ich rodzin, poprzedzona występami Zespołu Śpiewaczego „Ostrowianki-Polesianki” oraz Zespołu Wokalnego „Kaznowianki”. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych gmin powiatu lubartowskiego oraz ziarno pod nowy zasiew.
Następnie barwnym korowodem dożynkowym, przy śpiewie Zespołów Śpiewaczych, Wokalnych oraz delegacji gminnych ruszyliśmy do centrum Ostrowa. Orszak złożony ze starostów uroczystości Lucyny i Rafała Kłodów z gminy Serniki, gospodarzy dożynek Tomasza Marzędy oraz Józefa Gruszczyka, delegacji gminnych z wieńcami, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej OSP oraz społeczności lokalnej, zatrzymał się pod Krzyżem Milenijnym. Tam została odegrana pieśń „Rota”, zaś Starostowie Dożynek złożyli symboliczną wiązankę, po czym wszyscy przeszliśmy do Parku Miejskiego gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (Przemówienie Burmistrza Ostrowa Lubelskiego.pdf)Przemówienie Burmistrza Ostrowa Lubelskiego.pdf 90 kB51

Czytaj więcej: Dożynki Powiatu Lubartowskiego w Ostrowie Lubelskim

Podkategorie

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi