Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

HISTORIA ZESPOŁU ŚPIEWACZEGO „OSTROWIANKI-POLESIANKI”

 Korzenie Zespołu Śpiewaczego „OSTROWIANKI-POLESIANKI” sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Był to Zespół Członkiń Koła Gospodyń Wiejskich przy SKR w Ostrowie Lubelskim.

Założycielem zespołu był nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrowie Lubelskim p. Andrzej Owczarz. Panie występowały w czarnych sukienkach ozdobionych białymi koralami. Były to: Domańska Genowefa, żona Mieczysława, Gruszczyk Irena, żona Ludwika, Gruszczyk Antonina (nie żyje), żona Mariana, Grosz Wanda (nie żyje), Kulik Rozalia, żona Franciszka, Raczyńska Danuta, Rozmysł Józefa Regina (nie żyje), Korol Jadwiga (nie żyje).

 W latach 70-tych XX wieku opiekunem zespoły był dyrektor Domu Kultury w Ostrowie Lubelskim p. Piotr Wierzejski. Przygrywał paniom na akordeonie.

W tym czasie kobiety występowały już w ludowych strojach-lubelskich (spódnicach i białych bluzkach).

 Przyszły lata 80-te ubiegłego stulecia. To okres rozwoju zespołu. Emerytowany nauczyciel muzyki p. Augustyn Respondek oraz dyrektor ówczesnego Domu Kultury w Ostrowie Lubelskim p. Maria Drozd ( nauczyciel muzyki i matematyki) powołali zespół śpiewaczy z kapelą.

Zespół działał bardzo aktywnie. Występował nadal w strojach lubelskich.

Po kilku latach istnienia zespół zaprzestał działalności. Stroje schowano do „lamusa”, aczkolwiek wykorzystywano je tylko w procesjach Bożego Ciała, czy innych uroczystościach kościelnych.

 Zimą 2002/2003 roku p. Teresa Reszko i p. Zofia Remiszewska spotykając się wieczorami szyły spódniczki dla dziewczynek ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim niosących poduszeczki w procesji Bożego Ciała. Wtedy zrodził się pomysł powołania nowego zespołu śpiewaczego kobiet.

Na pierwsze spotkanie przyszło kilka osób. Zadeklarowały,że chętnie będą śpiewały różne pieśni ludowe. Wśród nich były dwie panie występujące w dawnym Zespole Śpiewaczym.

Do czerwca 2003 roku spotkania odbywały się nieregularnie. Dopiero w trakcie Dożynek gminnych w Rozkopaczewie (wrzesień 2003 r.) po spotkaniu z członkinią Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego p. Marią Wójcik panie doszły do świetnego pomysłu-reaktywowania Zespołu Śpiewaczego.

Umówiły się na spotkanie w dniu 8 listopada 2003 roku. Odbyło się ono w harcówce Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim.

Spotkanie to można określić jako założycielskie. Na nim p. Maria Wójcik obiecała, że zespół będzie funkcjonował pod patronatem Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego.

Kolejne spotkanie miało miejsce 16 listopada 2003 roku. Pojawiły się na nim panie: Grodek Wiesława, Gruszczyk Irena, Kubeluk Bronisława, Rozmysł Regina, Mikucewicz Halina, Remiszewska Zofia, Reszko Teresa, Sawuła Halina i Słomka Maria. W trakcie rozmów ustalono czas i miejsce spotkań- środa i niedziela, godzina 18,00 w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim.

Na posiedzeniu Zarządu Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego w dniu 18 listopada 2003 roku przyjęto oficjalną nazwę zespołu-”OSTROWIANKI”, działającego pod patronatem Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego.

10 grudnia 2003 roku zaszczyciła zespół swą obecnością p. Jaksim Marianna (nauczyciel muzyki i historii i społeczeństwa). Wyraziła zgodę bycia opiekunem muzycznym zespołu.

Członkowie Koła Kombatantów Osób Represjonowanych zaprosili „OSTROWIANKI” na spotkanie opłatkowe 18 grudnia 2003 roku. Panie w strojach lubelskich, śpiewały kolędy i pieśni partyzanckie. Był to pierwszy występ zespołu.

 2 kwietnia 2006 roku członkinie zespołu zostały zaproszone na Koncert Pieśni Wielkopostnych w Jeziorzanach. Pojechały już w nowych strojach lubartowskich.

Z pomocą finansową Burmistrza Ostrowa Lubelskiego, Jośko Jarosława i własnym wkładem udało się w bardzo krótkim czasie skompletować stroje. Serdaki kobiety szyły same, fartuszki haftowała p. Reszko Teresa. Wełnę do spódnic zakupiły panie za własne pieniądze każdej z nich.

Od początku istnienia zespołu członkinie podejmują ofiarną pracę społeczną w przygotowanie własnych oryginalnych programów, kultywując w ten sposób tradycję ludową i chrześcijańską.

 Współpracują z Domem Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim. Biorą czynny udział w imprezach kulturalnych na terenie Gminy Ostrów Lubelski i poza nią.

 W 2005 roku z okazji uroczystości 3-go Maja przygotowały Misterium poświęcone Matce Bożej Królowej Polski.

18 września tegoż roku wystawiły w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim półtoragodzinne Widowisko Dożynkowe.

Uświetniają swoim śpiewem uroczystości 50-lecia par małżeńskich „Złote Gody”. Biorą udział w przeglądach pieśni ludowych „Pod Strzechą” organizowanych przez Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim, Koncercie Kolęd i spotkaniach opłatkowych połączonych z kolędami.

 Od 2006 roku są organizatorkami Koncertu Pieśni Maryjnych, na który zapraszają inne zespoły ludowe śpiewacze z terenu naszej gminy i innych.

Nawiązały kontakt z Zespołem z Wąwolnicy i ze Strzeszkowic.

 Od połowy 2005 roku niepisanym kierownikiem Zespołu była p. Remiszewska Zofia.

 9 listopada 2008 roku po przyjęciu z okazji 5-lecia zespołu, członkinie oficjalnie oświadczyły,że kierownikiem zespołu zostaje właśnie p. Remiszewska Zofia. Świadkami tego oświadczenia byli: Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubartowie, p. Mikucewicz Władysław i p. Kubeluk Piotr.

Kobiety przyjęły również nową nazwę zespołu: „OSTROWIANKI-POLESIANKI”, ponieważ w Ostrówku istnieje już zespół o nazwie „Ostrowianki”.

 Od pięciu lat pod względem muzycznym wspiera zespół p. Reszko Teresa. Gra na mandolinie w czasie prób.

 Od 13 listopada 2011 roku Zespół „OSTROWIANKI-POLESIANKI” jest organizatorem Koncertu Pieśni Patriotycznych.

 Obecnie do zespołu należą: p. Błazik Matra, p. Woźniak Halina, p. Gruszczyk Irena, p. Reszko Teresa, p.Kubeluk Bronisława, p. Czubacka Alina i p. Remiszewska Zofia.

 

ZOFIA REMISZEWSKA

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi