Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

     ORKIESTRA STRAŻACKA Z OSTROWA LUBELSKIEGO

Strażacka orkiestra dęta powstała w Ostrowie w 1927 roku. Było to dwa lata po założeniu przez Józefa Prokopowicza mieszkańca Ostrowa, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Siedleckim. Z jego inicjatywy i ówczesnego burmistrza Szczepana Kulika, zakupiono instrumenty, zwerbowano członków orkiestry i wspierano jej działania. Na czele orkiestry stanął kapelmistrz Szelęgowski.

Skład orkiestry tworzyli: Władysław Grodek, Józef Domaszewski, Piotr Korol, Jan Pietraś, Wacław Łubkowski, Jan Prokopowicz, Władysław Klementewicz, Bolesław Klementewicz, Stanisław Posio, Jan Gruszczyk, Jan Sokół, Wacław Sokół, Władysław Pogorzelec oraz inni, których nazwiska trudno dziś ustalić.

W 1928 r. nowy burmistrz Ostrowa Siedleckiego Dominik Bolesta pozyskał kolejne instrumenty oraz powiększył skład osobowy orkiestry. W tym roku nowym kapelmistrzem został Eugeniusz Śliwiński – nauczyciel z Ostrowa, który w okresie wojny został aresztowany przez Niemców i stracony. Orkiestra liczyła już wtedy 29 osób w tym 4 kobiety: Teodozja Domańska (zd. Abramik), Janina Niedbalska (zd. Stolarska), Genowefa Korol (zd. Rosińska). Czwartej nazwiska nie ustalono.

Kolejnym kapelmistrzem orkiestry (od roku 1939) został Wszewołod Tulczyjew – pochodzenia ukraińskiego a jednocześnie kasjer Magistratu w Ostrowie, przybyli też nowi członkowie orkiestry w osobach: Kazimierz Klementewicz, Feliks Niedbalski, Władysław Maleszyk, Kazimierz Pietraś, Aleksander Gruszczyk, Zdzisław Wesołowski, Leon Goławski, Stanisław Sokół, Stanisław Misiuk i Władysław Komendecki.

W okresie wojennym orkiestra zmuszona była zawiesić swoją działalność. Dopiero po wojnie w lipcu 1945 r. wznowiona została działalność a kapelmistrzem został muzykujący w orkiestrze Bolesław Klementewicz. Tworzeniem partytur i rozpisywaniem nut na poszczególne instrumenty zajął się pan Augustyn Respondek - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kolechowicach, uzdolniony muzycznie pedagog, satyryk, pisarz i twórca życia kulturalno-oświatowego społeczności lokalnej. W tym okresie orkiestra doskonaliła swoje umiejętności a w niedługim czasie występowała już podczas uroczystości gminnych, strażackich i kościelnych. Wzrastało zainteresowanie muzyką w środowisku lokalnym, stąd też pojawiły się nowe twarze. Opracowywany był nowy, współczesny na te lata repertuar. Oprócz utworów marszowych, patriotycznych i kościelnych pojawił się repertuar rozrywkowy.

Wtedy to orkiestra z Ostrowa Lubelskiego jako nieliczna zaszczyciła swoim graniem Dożynki Centralne w Krakowie, a w 1955 r. dożynki w Lublinie. Niebawem dęciaki z Ostrowa Lubelskiego pojawili się na eliminacjach i przeglądach orkiestr dętych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim (Kazimierz, Ryki, Nałęczów itp.). W roku 1981 uczestniczyła w pielgrzymce do Kodnia, gdzie zapewniła oprawę muzyczną podczas głównej Mszy świętej.

Osiągnięcia orkiestry przyciągały coraz to nowych ludzi, między innymi wspierali ją: Jan Drabik, Zdzisław Latkowski, Kazimierz Łysko, Leon Grosz, Wacław Grodek, Feliks Drozd (ówczesny sekretarz urzędu gminy), Albin Brzozowski, Kazimierz Kowalik, Stanisław Klementewicz, Ludwik Wnuk, Władysław Rozmysł, Ryszard Iwanek, Zbigniew Woźniak, Stanisław Greguła,  Andrzej Bodziak, Ryszard Goławski, Zdzisław Mazurek, Krzysztof Niedziela, Marek Pierzchniak, Jacek Gruszczyk i Jan Walkiewicz.

W maju 1990 roku kolejnym kapelmistrzem został Jan Drabik, wtedy to orkiestra przechodziła kryzys spowodowany odejściem kapelmistrza Bolesława Klementewicza, oraz twórcy opracowań muzycznych Augustyna Respondka, jak też zmianami w systemie państwa polskiego. Trudny okres trwał do roku 1995, wtedy to opieki nad orkiestrą podjął się Ryszard Iwanek (pracownik UMiG Ostrów Lubelski) a jednocześnie członek orkiestry dętej. Pełniąc funkcję kapelmistrza do 2002 r. zwerbował nowych ludzi i ożywił działalność orkiestry. Do składu orkiestry dołączyła młodzież muzykująca jednocześnie w Orkiestrze Dętej Górniczej Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim w osobach: Andrzej Barszcz, Adam Antonik, Przemysław Smyk, Andrzej Antonik, Marek Musiej, Mariusz Wróbel, Karol Kapitan, Marcin Skrzypek, Maksymilian Matyjaszczyk.

Od lipca 2002 r. pracy z orkiestrą w roli kapelmistrza podjął się Michał Iwanek, student wychowania muzycznego UMCS w Lublinie - muzykujący w tejże orkiestrze od 1999 r. Orkiestra liczy obecnie 22 osoby, są to druhowie ochotnicy OSP z terenu gminy Ostrów Lubelski. Przygotowaniem muzycznym orkiestry, repertuaru i pisaniem nut zajmuje się kapelmistrz Michał Iwanek.

W 2003 roku patronat nad orkiestra przejął Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Jarosław Jośko. Zabezpieczone zostały środki finansowe na niezbędne czynności związane z istnieniem i działalnością orkiestry. Zakupiono zeszyty do nut, koszule strażackie a także bęben i trąbkę Amati, część instrumentów przekazano do remontu. W 2004 r. zakupiono mundury, czapki, środki czyszczące i do polerowania instrumentów oraz akcesoria muzyczne.

W ostatnim okresie został odmłodzony skład personalny orkiestry. W dalszym ciągu trwają poszukiwania nowych instrumentalistów.  Obecnie orkiestra składa się z następujących sekcji muzycznych: pierwsze głosy: Andrzej Barszcz (kornet), Ryszard Iwanek (kornet), Karol Kapitan (saksofon sopranowy), Mateusz Iwanek (saksofon altowy), Zbigniew Woźniak (klarnet); drugie głosy: Stanisław Miziołek (kornet); tenory: Albin Brzozowski (saksofon tenorowy), Marcin Malinowski (saksofon tenorowy), Arkadiusz Anasiewicz (saksofon tenorowy), Wojciech Jabłoński (saksofon tenorowy), Stanisław Greguła (tenor), Marcin Abramik (tenor), Grzegorz Klementewicz (tenor); puzony: Marcin Anasiewicz (puzon); basy: Łukasz Czarnata (bas helikon), Bartłomiej Jończak (bas tuba); alty: Stanisław Klementewicz (alt 1), Paweł Wiśniewski (alt 2), Kamil Ogórek (alt 3); instrumenty perkusyjne: Władysław Rozmysł (bęben wielki), Łukasz Iwanek (czynele).

Opiekunem i gospodarzem orkiestry jest Ryszard Iwanek pracownik Urzędu Miejskiego w Ostrowie Lubelskim, który jednocześnie muzykuje w Orkiestrze Dętej. Próby orkiestry odbywają się systematycznie raz w tygodniu w Domu Strażaka w Ostrowie Lubelskim.

Celem orkiestry i jednocześnie jej młodego kapelmistrza stało się kultywowanie dawnych tradycji, podniesienie umiejętności muzycznych, dobór nowoczesnego repertuaru na miarę możliwości osób muzykujących, szersze uczestnictwo w życiu społecznym a także w przeglądach i eliminacjach orkiestr dętych poza terenem gminy Ostrów Lubelski; krzewienie tradycji muzycznych poprzez włączanie do składu orkiestry coraz to młodszych mieszkańców naszej gminy a tym samym ich umuzykalnianie.

Orkiestra uczestniczy aktywnie w życiu społeczności lokalnej, biorąc udział w obchodach świąt kościelnych, państwowych i uroczystościach samorządowych a także w uroczystościach żałobnych druhów strażaków z terenu gminy. W 2005 roku uczestniczyła w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Wojciechowie, w którym zajęła VI miejsce.

Nie da się ukryć, że muzyka łagodzi obyczaje, łączy pokolenia, uczy szacunku i życia w symbiozie. Patrząc z perspektywy czasu nasuwa się pytanie ile to już osób znalazło realizację swoich zainteresowań i marzeń, rozwinęło swoje umiejętności i doznało miłej przygody z muzyką. Dla niektórych osób to jedyna forma relaksu i wypoczynku, oderwania się od codziennej rzeczywistości. Jak długo trwać będą te piękne lokalne tradycje, ile uroczystości już było a ile zostanie jeszcze uświetnionych oprawą muzyczną orkiestry strażackiej z Ostrowa, jaki wkład pozostawi w krzewieniu kultury i dziejach Ostrowa, a ile razy Ostrów kojarzony będzie z orkiestrą dętą.

 Aktualizacja informacji o Orkiestrze Dętej Strażackiej z Ostrowa Lubelskiego

 0statni okres czasu niesie dużo zmian w różnych sferach naszego życia, także poważne zmiany zaszły w zakresie funkcjonowania orkiestry dętej. Na przełomie kilku ostatnich lat zmienił się gruntownie skład osobowy a co za tym idzie repertuar orkiestry. W pracę z młodzieżą zaangażował się Pan Wojciech Durak zatrudniony w Centrum Kultury jako instruktor nauki gry na instrumentach muzycznych a jednocześnie kapelmistrz Orkiestry Dętej w Ostrowie Lubelskim. Wyniki swej pracy z młodzieżą łączy z podnoszeniem poziomu Orkiestry Dętej pozyskując coraz to nowych instrumentalistów wyróżniających się podczas nauki szczególnymi zdolnościami, jednocześnie zasilając skład osobowy orkiestry.

Obecny skład orkiestry zmienił się radykalnie, z dawnej gwardii pozostało
4 instrumentalistów. Aktualnie orkiestra liczy 25 członków, którzy muzykują w następujących sekcjach muzycznych

I. Sekcja instrumentów dętych drewnianych, (flety)

- Małgorzata Sobczyńska, Iwona Drozd Katarzyna Sobczyńska i Aleksandra (Ola) Senczyk

II. Sax sopran

- Anna Krawczyk-Durak i Karol Kapitan

 III. Sax alt

- Barbara Janik, Andrzej Barszcz, Joanna Borówka, Weronika Woźniak

 IV. Sax tenor

- Bartłomiej Jończak i Cezary Zabielski

 V. Klarnety

- Izabela Malinowska, Karol Janik i Paulina Wołowicz

 VI. Sekcja inst. dętych blaszanych, (Trąbki)

- Hubert Jośko, Przemysław Jończak ,Dawid Kozłowski.

 VII. Waltornia

- Błażej Góźdź

 VIII. Baryton

- Kamil Senczyk

 IX. Puzon

- Wojciech Sobczyński

 X. Tenor

- Stanisław Durak

 XI. Tuba

- Łukasz Czarnata

 XII. Sekcja inst. perkusyjnych

- Władysław Rozmysł, Bartłomiej Drozd i Mateusz Świderski

 Zamysłem kapelmistrza jest podnoszenie umiejętności osób muzykujących jak też zwiększenie składu orkiestry o kolejnych 6 członków.

Orkiestra uczestniczy aktywnie w życiu społeczności lokalnej jak też czynnie bierze udział poza granicami gminy.W czerwcu 2007 roku uczestniczyła w wojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych OSP w Opolu Lubelskim, 6 czerwca 2010 r. uświetniła oprawą muzyczną 50-lecie OSP w Kolechowicach Kolonii, 20 czerwca 2010 r w XXV Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Lubartowie. W dniu 24 kwietnia 2011 r w oprawie Mszy Rezolekcyjnej w kościele parafialnym w Ostrowie Lubelskim, 3 maja w obchodach Święta Konstytucji 3-Maja, w dniu 6 maja 2011 r uczestniczyła w VI Spotkaniu Orkiestr Dętych w Parczewie, dnia 5 czerwca 2011 r w festiwalu Orkiestr Dętych w Bychawie, dnia 26 czerwca wystąpiła z koncertem w Parku Miejskim podczas Jarmarku Jagielońskiego, dnia 17 lipca podczas Festynu Rodzinnego nad jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim. Ponadto w dniu 28 sierpnia 2011 r uczestniczyła w korowodzie dożynkowym a później koncertowała podczas części artystycznej dożynek. We wrześniu tego roku uświetniła uroczystości związane z wmurowaniem i poświęceniem tablicy pamiątkowej 27 Wołyńskiej Dywizji AK na budynku Urzędu Miejskiego w Ostrowie Lubelskim. Orkiestra Dęta Strażacka przy OSP Ostrów Lubelskim działa pod patronatem Burmistrza Ostrowa Lubelskiego i jest dofinansowywana z urzędu. W 2010 r Gmina złożyła wniosek o doposażenie sprzętowe w instrumenty muzyczne Orkiestry Dętej Strażackiej w Ostrowie Lubelskim w ramach działania małe projekty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).Wniosek został pozytywnie zakwalifikowany a jego realizacja nastąpiła wmiesiącu lipcu. Kolejny wniosek został złożony w 2011 r . a zrealizowany w sierpniu 2011 r. Orkiestra zyskała nowe instrumenty dęte oraz niezbędne akcesoria muzyczne.

 R. Iwanek

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi