Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

partnerstwo

Jarmark Zygmuntowski
W dniach 10-14 maja 2018 r. na zaproszenie samorządu gminy Ostrów Lubelski gościliśmy delegację z  włoskiej gminy Palombara Sabina w składzie: Alessandro Palombi – Burmistrz Palombara Sabina, Giorgio Buonfiglio - Przewodniczący Komitetu ds. Międzynarodowych Umów Partnerskich, Damiano Ippoliti – Dyrektor Organizacyjny 90-tych Obchodów Święta Czereśni i Kapelmistrz Orkiestry, Franco Ranaldi - Przedstawiciel Związku Stowarzyszeń Kulturalnych Palomabra Sabina, członek zarządu Stowarzyszenia Palombella, Massimo Belli - Dyrektor Działu Kultury w Gminie i Szef działu prawnego zajmującego się umowami międzynarodowymi, Stefano Meloni - asesor ds. Sportu, Mirko Possenti - Prezes Stowarzyszenia Natura Lucretile oraz Agnieszka Mąka Daniluk – tłumacz, mediator kulturalny.

Głównym celem wizyty włoskiej delegacji było nawiązanie współpracy partnerskiej, która pozwoli naszej gminie na tworzenie warunków do wymiany doświadczeń obu samorządów w sprawach należących do zadań własnych gminy. Współpraca również przyczyni się do nawiązania wzajemnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami, szkołami, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi, a także pozwoli na podejmowanie wspólnych działań w różnych dziedzinach takich jak: turystyka, prezentowanie tradycji i dorobku kulturalnego społeczeństw oraz nawiązanie współpracy gospodarczej i wymiany handlowej.

Jarmark ZygmuntowskiZ inicjatywą nawiązania współpracy wstąpił Burmistrz Ostrowa Lubelskiego - Józef Gruszczyk. 10 sierpnia 2017 r. Burmistrzowi gminy Palombara Sabina -  Alessandro Palombi została przedstawiona propozycja współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Ostrów Lubelski (Rzeczpospolita Polska), a gminą Palombara Sabina (RM) (Włochy).

W treści dokumentu zawarto, że:
„Gmina Ostrów Lubelski świadoma wspólnej przeszłości naszych Narodów i przekonana o obopólnych korzyściach, proponuje nawiązanie wzajemnej współpracy między naszymi gminami, rozwijania przyjacielskich kontaktów oraz wymiany doświadczeń w zakresie działalności samorządowej, w takich dziedzinach jak: turystyka, rolnictwo, rozwój drobnej i średniej przedsiębiorczości, administracja, oświata i wychowanie, kultura, sztuka i ochrona zabytków.

 

 

 

 


Wizyta delegacji z Ostrowa Lubelskiego w gminie Palombara Sabina

Palombara Sabina to przeurocze miasteczko położone na jednym z włoskich wzgórz. Lacjum – region, w którym znajduje się Palombara, jest uważany za kolebkę państwa rzymskiego.  W średniowieczu przeszedł w posiadanie papieży i przez ponad tysiąc lat nazywany był Państwem Kościelnym. Nazwa ta nadal nie jest bezpodstawna – Watykan leży tylko 60 kilometrów dalej. W ciągu niespełna godziny można też dotrzeć stamtąd do Wiecznego Miasta – Rzymu. Niedaleko jest też do miejsca legendarnej bitwy z czasów II wojny światowej – Monte Cassino, gdzie nasze wojska pod wodzą generała Andersa stoczyły krwawą walkę przeciw Niemcom. Z Lacjum graniczą najbardziej malownicze regiony Włoch, m. in. Toskania i Umbria.

W to właśnie miejsce wybraliśmy się wraz z burmistrzem Józefem Gruszczykiem  i ponad pięćdziesięcioosobową delegacją na zaproszenie burmistrza Palombary – Alessandro Palombi  w ramach podpisanego podczas Jarmarku Zygmuntowskiego porozumienia o współpracy pomiędzy naszymi gminami. Razem z Orkiestrą Strażacką, zespołami: Ostrowianki – Polesianki, Rozkopaczewianki, Kaznowianki i chórem Pojezierze, przedstawicielami gminy  reprezentowaliśmy nasz region podczas największego święta Palombary – Święta Czereśni. Jako że Włosi biorą sobie świętowanie do serca, obchody trwały niemal cały tydzień. Przygotowania natomiast rozpoczęły się właściwie już na początku roku i brała w nich udział – tradycyjnie – cała lokalna społeczność. Stworzenie ogromnych, kilkumetrowych monumentów – posągów przystrojonych czereśniami i kwiatami zajmuje około pięciu miesięcy! Budują je wspólnie wszyscy – od maluchów, po takich, którzy przeżyli już kilkadziesiąt takich Świąt. Ta tradycja jest zbliżona do naszych dożynkowych wieńców,  z tym, że te włoskie to prawdziwe olbrzymy, tworzone przez dowolnie dobrane grupy mieszkańców. Biorą one udział w paradzie, która jest głównym elementem ostatniego dnia Święta Czereśni. Też tam byliśmy, oczywiście! Dołożyliśmy do niej sporą dawkę polskich pieśni i przyśpiewek (a nawet – włoskich w polskim wykonaniu – takie rzeczy umie tylko Pani Krysia!), muzyki prosto od naszej Orkiestry, ale też – smaków! Były pierogi (które nasze damy lepiły przez całą sobotę!) z kaszą i serem, ruskie, z kapustą i grzybami, najsmaczniejsze rodzaje ciast, nie zabrakło też oczywiście lokalnych nalewek.
Włosi przywitali nas z niemal polską gościnnością – nocowaliśmy w kilkunastowiecznym zamku, na samym szczycie Palombary, codziennie mieliśmy okazję delektować się tamtejszą kuchnią (tak, „makaron” stał się synonimem słowa „kolacja”) i podziwiać niesamowite widoki. Oczywiście skorzystaliśmy z faktu, że dookoła jest tyle zabytkowych miejsc! Zwiedziliśmy Tivioli (miasto starsze od Rzymu), piękny Watykan, potężny Rzym i romantyczną Wenecję.


I MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

15 i 16 czerwca 2018 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim odbył się I Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o puchar Burmistrza Ostrowa Lubelskiego. Do rywalizacji sportowej zgłoszonych zostało 6 drużyn dziewcząt w kategorii wiekowej U 16 – MKS Avia Świdnik, Gimnazjum Wola Sernicka, GSD Palombara Pallavolo z Włoch, Salos Lublin, Polesie Kock, Volley Ostrów Lubelski. Pierwszego dnia turnieju zostało rozegranych 6 meczów w dwóch grupach.
Grupa I - GSD Palombara Pallavolo, Polesie Kock, Volley Ostrów Lubelski.
Grupa II - MKS Avia Świdnik, Salos Lublin, Gimnazjum Wola Sernicka.
Drugiego dnia rozegrano mecze o miejsca I – II, III – IV, V – VI.
Końcowa klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:
I miejsce - GSD Palombara Pallavolo,
II miejsce - MKS Avia Świdnik,
III miejsce - Salos Lublin,
IV miejsce - Polesie Kock,
V miejsce - Volley Ostrów Lubelski,
VI miejsce - Gimnazjum Wola Sernicka.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary oraz statuetki dla najlepszych zawodniczek ufundowane przez Burmistrza Ostrowa Lubelskiego. Turniej został zorganizowany  przez nauczycieli wychowania fizycznego p. E. Walkiewicz, p. W. Kłodę, p. J. Goździa w ramach wzajemnej współpracy i wymiany pomiędzy gminą Palombara Sabina w regionie Lacjum we Włoszech, a gminą Ostrów Lubelski.


 

 

 

Dwa lata temu został podpisany traktat o wzajemnej współpracy między włoską gminą Palombara Sabina a Ostrowem Lubelskim. W trudnym i dziwnym dla całego świata czasie, kiedy trzymanie dystansu i pozostanie w domach jest jak najbardziej wskazane, łączymy się z naszymi przyjaciółmi i nawzajem wspieramy. Dowodem na to, są poniższe filmiki z udziałem pracowników Urzędów z partnerskich gmin. Razem damy radę! 

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (Pakt wersja polska.pdf)Pakt wersja polska 336 kB865
Pobierz plik (Pakt wersja włoska.pdf)Pakt wersja włoska 314 kB904
Pobierz plik (Przysięga wersja polska.pdf)Przysięga wersja polska.pdf 233 kB883
Pobierz plik (Przysięga wersja włoska.pdf)Przysięga wersja włoska.pdf 240 kB870

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi