Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

INFORMACJA
ws. nowego okresu świadczeniowego i zasiłkowego

W wyniku nowelizacji dotychczasowych przepisów został ujednolicony termin składania wniosków o różne formy wsparcia. W efekcie już od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenia wychowawcze z programu ,,Rodzina 500 plus”, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Okres świadczeniowy w odniesieniu do świadczeń z funduszu alimentacyjnego pokrywa się z okresem obowiązującym w programie ,, Rodzina 500 plus” i trwa od 1 października 2017r. do 30 września 2018r.
Z kolei dla świadczeń rodzinnych okres zasiłkowy zaczyna się od 1 listopada 2017r. i trwa do 31 października 2018r.
Dochody na nowy okres zasiłkowy / świadczeniowy brane będą za rok 2016 .


Program Rodzina 500 plus

500+


Korzystanie ze wsparcia w ramach w/w programu w nowym okresie świadczeniowym wymaga złożenia wniosku. Dotyczy to rodzin uczestniczących w programie jak i tych, które zamierzają dopiero do niego dołączyć.
Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku :
- w miesiącu sierpniu powoduje, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku,
- we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.
W przypadku gdy prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek zostanie złożony:
- w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia,
-w listopadzie, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od listopada, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia.

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
Wnioski składane od lutego będą podlegać rozpatrzeniu na bieżąco.
Główne zasady programu „Rodzina 500+” pozostają bez zmian. W dalszym ciągu będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie, wypłacane do 18. roku życia dziecka. Nie zmieni się również kryterium dochodowe, które obowiązuje jedynie przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko (800 na osobę lub 1200 złotych w przypadku gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne).
Wypełniony wniosek można złożyć osobiście, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu ministerialnego: empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.


Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny będą udostępnione w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim ul. Partyzantów 14.
Wszelkie informacje udzielane są pod nr tel. 81 8520 529.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi