Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

bunia

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Samochód gaśniczy za jedno euro

   Jednostka OSP Jamy wzbogaciła się o samochód gaśniczy. Na uwagę zasługuje fakt, iż na sprzęt druhowie wydali symboliczne jedno euro. A stało się to za sprawą ogromnego zaangażowania druhów Kazimierza Abramika i Piotra Grygla, którzy w kwietniu 2014 r. złożyli wizytę Panu Dieterowi Reinl - I Radcy Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

   Współpraca ta zainicjowana została przez druha Ludwika Szkuata podczas uroczystości rocznicowych poświęconych ofiarom pacyfikacji wsi Jamy, na których gościł pan Dieter Reinl. W rozmowach kuluarowych przedstawiono problemy lokalnej braci strażackiej, a pan Reinl obiecał pomoc. Słowa dotrzymał. Ambasada wystosowała pisma do niemieckich związków ochotniczej straży pożarnej i w odpowiedzi uzyskała deklarację z miasta Großräschen.

   Tak oto 24 marca 2017 r. burmistrz Tomasz Zenker oraz Przewodniczący Rady Miasta Christoph Schmidtchen z miasta Großräschen uroczyście przywitali burmistrza Ostrowa Lubelskiego – Józefa Gruszczyka, przewodniczącego Rady Miejskiej – Roberta Powałkę, druhów: Kazimierza Abramika, Piotra Grygla, Pawła Bliźniuka, Przemysława Abramika, Zbigniewa Cieniucha oraz panią tłumacz Alicję Trzaskę. Wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze i zaowocowała nawiązaniem współpracy pomiędzy samorządami Großräschen i Ostrowa Lubelskiego i to nie tylko na płaszczyźnie pożarniczej. Warto było udać się w długą, bo prawie 900 km podróż, aby przyjąć z rąk strażaków z Großräschen niezwykle potrzebny sprzęt.

   24 marca bieżącego roku samochód pożarniczy Tatra GCBA 4/25 rok prod.1994 z napędem 4x4, wyposażonym w działko wodno- pianowe oraz szybkie natarcie o długości 60 m zmienił miejsce swojej służby z Großräschen do Jam. Samochód ten doskonale sprawuje się w trudnym terenie, szczególnie leśnym, a takich w naszej okolicy nie brakuje. Ma też dość duży zbiornik wody o pojemności 4000 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 l oraz przestronną kabinę dla sześciu osób. Dotychczas druhowie z Jam korzystali z 30 - letniego samochodu IVECO Magirus GBA 2,5/24 z 1981 roku, który teraz może już odejść na zasłużoną emeryturę. Druhom z jednostki OSP gratulujemy niezwykle udanej inwestycji i życzymy, aby nowy nabytek służył im jak najdłużej, ale też aby „okazji” do pracy miał jak najmniej.

   Warto podkreślić, że jednostka OSP Jamy jest nie tylko dobrze zarządzana, ale również doskonale przygotowana do działań ratowniczych. Świadczy o tym fakt, iż od wielu lat drużyna z Jam zajmuje pierwsze miejsce w gminie w zawodach pożarniczych i godnie reprezentuje naszą gminę w powiecie, zajmując również czołowe miejsca. Jeszcze raz gratulujemy druhom, życząc im wytrwałości w służbie na rzecz społeczności lokalnej oraz pomyślności w życiu prywatnym.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi