Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto państwowe
Gminne obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
Ostrów Lubelski liderem inwestycji w województwie lubelskim
Informujemy, że 9 października 2021 r. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2018-2020, w którym pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat na realizację zadań inwestycyjnych.
Gmina Ostrów Lubelski w grupie porównawczej 10 gmin miejsko-wiejskich w Polsce o zbliżonej liczbie ludności.
Jak wypadamy na tle innych gmin w kraju pod względem realizowanych dochodów i wydatków?
INWESTYCJE
Fotorelacja z akcji poboru krwi
CO DZIAŁO SIĘ W NASZEJ GMINIE W 2020 ROKU ?

Wydarzenia w roku 2021

DSC 0481Przepiękny korowód, uroczysta msza święta, ceremoniał dzielenia chleba, występy artystyczne,  pyszności przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz liczne stoiska wystawców. Tak w skrócie wyglądały Dożynki Gminno - Parafialne w Ostrowie Lubelskim.

Korowód złożony z mieszkańców, delegacji z wieńcami, pocztów sztandarowych oraz władz miasta i gminy jak również zaproszeni goście ruszyli wspólnie spod Urzędu Miejskiego przy akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca ,,Jawor” ulicami Ostrowa Lubelskiego do kościoła. Po uroczystej mszy świętej najważniejszym elementem był moment przełamania i dzielenia chleba. Dożynkowy bochen podzielili na scenie burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Sobichem oraz Starostami Renatą i Tomaszem Wlazły z Rozkopaczewa II. Burmistrz w swoim przemówieniu między innymi podziękował wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do zorganizowania święta plonów. Nagrody dla wyróżniających się rolników otrzymali właściciele 8 gospodarstw: Renata i Tomasz Wlazły, Agnieszka i Michał Waszczuk, Marcin Bernacki, Sławomir Łysko, Agnieszka i Wojciech Płoscy, Danuta i Zenon Hodun, Marzena i Jacek Szymaniak oraz Mariusz Okoń. Wyróżnieni zostali twórcy tegorocznych wieńców KGW Jamy, KGW Kaznów, KGW Kolechowice, KGW “Kujawianki” Kolechowice Kolonia, KGW Ostrów Lubelski, Dzielnica Partyzantów wraz z sołectwem Bójki, Sołectwo Śródmieście, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski, Sołectwo Rozkopaczew I. Za ogrom trudu, zaangażowanie przy pracy włożonej w ich powstawanie pięknie dziękujemy. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultywowania tradycji, folkloru i promocji produktów regionalnych nagrodzeni zostali Krystyna Hoduń i Zespół Młode Rozkopaczewianki, Koło Gospodyń Wiejskich w Kaznowie nagrodę odebrała Jolanta Janicka dodatkowo wyróżniono  panią Monikę Derecką , Koło Gospodyń Wiejskich w Kolechowicach nagrodę odebrała Jolanta Lato oraz zespół Ostrowianki - Polesianki - nagrodę odebrała Bronisława Kubeluk.

Czytaj więcej: Dożynki Gminno - Parafialne w Ostrowie Lubelskim      

„Dobry Start 300+" to dofinansowanie do wyprawki szkolnej dla ucznia. W złożeniu wniosku o to świadczenie pomogą rodzicom pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, których 8 września będzie można spotkać w Ostrowie Lubelskim.

Ich dyżur odbędzie się w ramach uroczystości dożynkowych, w namiocie na placu przy kościele parafialnym, w godz. 13:00-16:00. Rodzice i opiekunowie uczniów będą mogli zarejestrować na miejscu konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS, otrzymają też pomoc w złożeniu elektronicznego wniosku o „Dobry Start 300+".

Na spotkanie trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości. Do rejestracji konta w PUE ZUS i złożenia wniosku o 300+ potrzebny będzie adres e-mail, numer telefonu komórkowego i numer rachunku bankowego.

Świadczenie przysługuje w kwocie 300 zł na każdego ucznia do ukończenia 20 lat, a jeśli ma on orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Wnioski można składać do końca listopada przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Jeszcze przed końcem wakacji ZUS wypłacił rodzicom i opiekunom z powiatu lubartowskiego świadczenia „Dobry Start" na ponad 8 tys. dzieci. Łączna kwota wypłat przekroczyła 2,4 mln zł.

Sobotni poranek zapowiadał się dżdżyście i markotnie. Nie zniechęciło to jednak organizatorów akcji krwiodastwa do kontynuacji działań związanych z przygotowaniami do zbiórki krwi, która odbyła się 28 sierpnia w naszym miasteczku. Pełni nadziei, że deszcz nie stanie im na przeszkodzie członkowie KGW w Ostrowie Lubelskim, Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownicy Centrum Kultury oraz Pan Jarosław Krupka wspólnymi siłami i z ogromnym entuzjazmem zaangażowali się w przygotowanie stanowisk dla Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa, poczęstunku dla uczestników akcji, miesc z upominkami oraz atrakcji dla najmłodszych. Warsztaty ratownictwa medycznego, pokazy strażackie oraz animacje miały na celu wypełnienie czasu dzieciom czekającym na dorosłych, którzy zechcieli podzielić się tak cennym darem jakim jest krew. Starania organizatorów nie poszły na marne, bowiem pomimo pluchy na akcję przybyło mnóstwo osób. Zarejestrowano 70 dawców, krew udało się oddać 55 osobom, co dało łącznie 24,75 litra krwi, która dedykowana była dla Roberta Drozda – mieszkańca Ostrowa Lubelskiego. Organizatorzy kierują swoją ogromną wdzięczność zarówno do osób, które oddały krew, jak również do tych, które deklarowały chęć jej oddania. Ważną rolę w akcji odegrali także sponsorzy, którzy wsparli zbiórkę przekazując upominki, pączki na poczęstunek czy też bezpłatne poprowadzenie warsztatów ratownictwa medycznego, za co serdecznie im dziękujemy. Tyle dobrej energii skumolowało się tego dnia w jednym miejscu, że nawet w efekcie słońce radośnie rozbysnęło na niebie. Wniosek jest jeden - warto pomagać !

Czytaj więcej: Tyle dobrej energii, że nawet słońce radośnie rozbłysnęło na niebie! 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi