Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2021

15 listopada 2021 r. Dawid Wysmulski – informatyk Urzędu uczestniczył w spotkaniu samorządowców w Janowie Lubelskim, na którym wręczone zostały promesy na realizację zadań w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. 

Gmina Ostrów Lubelski otrzymała 156 780 zł.

Promesy wręczył samorządowcom sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pan Janusz Cieszyński.

Projekt „Cyfrowa Gmina” to szansa dla samorządów, aby podnieść jakość cyfryzacji w urzędach oraz instytucjach gminnych. W ramach dofinansowania możliwe jest pozyskanie środków na zakup i wdrożenie oprogramowania do cyfryzacji, sprzętu IT, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, czy podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa i edukacji cyfrowej.

Program finansowany jest z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.

26

Dziś w Narodowe Święto Niepodległości oddajemy hołd wszystkim tym, którzy swoją niezłomną postawą i męstwem wywalczyli naszej Ojczyźnie wolność. Pamiętamy o bohaterach walk niepodległościowych: Romanie Dmowskim, Józefie Piłsudskim, Ignacym Paderewskim, Józefie Hallerze, Wojciechu Korfantym, Wincentym Witosie, Ignacym Mościckim, Władysławie Sikorskim, Ignacym Daszyńskim i wielu wielu innych wybitnych postaciach tamtej epoki. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. To czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. W tym roku refleksji jest znacznie więcej wystarczy spojrzeć na naszą wschodnią granicę.

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. To rzeczywistość nieustannie tworzona przez kolejne pokolenia; rzeczywistość, o którą trzeba dbać i którą należy szanować. Dlatego niepodległość powinna być przedmiotem naszej wspólnej odpowiedzialności. I jak pisał jeden z ojców niepodległości Roman Dmowski, jako Polacy mamy bowiem obowiązki polskie i całą rozległą stroną swego ducha winniśmy żyć życiem Polski, jej uczuciami, myślami, potrzebami, dążeniami i aspiracjami.

Zachęcam abyśmy wszyscy z dumą wywiesili na naszych domach flagę narodową oddając w ten sposób szacunek symbolom narodowym i wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Niestety dziś nie możemy się spotkać tak jak do tej pory to czyniliśmy, czas pandemii ograniczył nas we wszystkich sferach życia, nie ominął również celebrowania tak ważnych dla nas świąt państwowych. Dlatego też zachęcam do obejrzenia akademii przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ostrowie Lubelskim.

Wszystkim życzę dobrego dnia, miłego, radosnego świętowania a nade wszystko zdrowia.

Niech żyje wolna, suwerenna i niepodległa Rzeczpospolita Polska, nasza Ojczyzna! Życzmy jej dzisiaj – życzmy sobie, żeby Polska była Polską – dziś, jutro, zawsze.

 Józef Gruszczyk

Burmistrz Ostrowa Lubelskiego

1Ogień  Niepodległości  ma  ochronić  od  zapomnienia  pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na grobach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski. Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada  w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie.

W tym roku ogień z cmentarza w Kostiuchnówce pobrany został przez Lubelskie Środowisko 27 WDP AK. W dniu dzisiejszym członek zarząd LS 27 WDP Jacek Zapasa przekazał ogień Sylwii Szczepańskiej- Sekretarz Gminy.

 

pomocprawnaW dniu 10 listopada 2021 r. dyżur prawników celem udzielania porad prawnych dla mieszkańców będą odbywały się zdalnie w godzinach 9 - 14 w formie telefonicznej pod numerem telefonu: 81 524 11 98 oraz mailowej za pośrednictwem maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 29 października br. Gmina Ostrów Lubelski podpisała umowę na zakup autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych i starszych.

Umowa zawarta została pomiędzy Gminą Ostrów Lubelski a firmą BUS-CENTER Tomasz Gad, reprezentowaną przez pana Tomasza Gada.

Zakup auta ma na celu podniesienie jakości życia osób niepełnosprawnych i starszych oraz zlikwidowanie barier transportowych na terenie gminy Ostrów Lubelski. Autobus będzie dowoził osoby niepełnosprawne i starsze do Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach.

Inicjatywa zakupu samochodu osobowego typu autobus uzyskała dofinansowanie w wysokości 180 000,00 zł z „Programu wyrównywania różnic między regionami” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wartość zamówienia - 293 970,00 zł.

Zakup autobusu ma zostać zrealizowany do końca tego roku.

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi