Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

bunia

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2021

77 lat temu hitlerowcy spacyfikowali wieś Jamy, paląc domy i mordując mieszkańców. Rano 8 marca 1943 roku otoczyli wieś, w której palili dom po domu. Zginęło 152 osoby, w tym dzieci, kobiety i starcy.

W rocznicę tego wydarzenia pamięć ofiar uczcili przedstawiciele władz samorządowych gminy i województwa, organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe, mieszkańcy i potomkowie pomordowanych. Mszę świętą w Kaplicy Mauzoleum w Jamach sprawował ks. Stanisław Kluska – proboszcz ostrowskiej parafii. W swojej homilii odniósł się do tamtych tragicznych wydarzeń podkreślając jak wielkie znaczenie ma pamięć o naszych przodkach, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. I jak strasznych rzeczy dopuszczają się ludzie, opętani żądzą władzy, nie bacząc na to jak straszną krzywdę wyrządzają bliźnim. Na zakończenie głos zabrał przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego Wojciech Witkowski i burmistrz Ostrowa Lubelskiego- Józef Gruszczyk. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy krzyżach upamiętniających te tragiczne wydarzenia, oraz na cmentarzu parafialnym przy mogiłach bestialsko zgładzonych.

Cześć ich pamięci!

Już od roku pandemia krzyżuje nam plany, ale nie poddajemy się, podobnie jak w latach ubiegłych świętujemy Gminny Dzień Kobiet. Tradycyjnie już „od progu” pan burmistrz Józef Gruszczyk wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Sobichem witali wszystkie przybyłe panie kwiatami i słodkościami. Były również tradycyjne życzenia: radości, zdrowia, satysfakcji a nade wszystko powrotu do normalności. Następnie na deskach sceny ostrowskiego Centrum Kultury zaprezentował się Pan Łukasz Jemioła. Jeden z niewielu prawdziwych artystów, który potrafi śpiewać od serca z sercem, wzruszając jednocześnie słuchacza. Wokalista swoim pięknym głosem wprowadził publiczność w niezwykle atrakcyjną podróż muzyczną poprzez wiele epok i gatunków muzycznych nie zabrakło piosenek autorskich, utworów Boba Dylana, Marka Grechuty…. Wybrzmiała też piosenka legendarnego Mieczysława Fogga „Może ktoś da ci więcej będzie kochał goręcej …. Ja mam czas ja poczekam” z ponadczasowymi słowami - otuchą dla wszystkich tych, którzy nie najlepiej ulokowali swoje uczucia ? Swoje talenty mogła zaprezentować również publiczność dośpiewując chórki, a najpiękniej prezentowały się koła gospodyń wiejskich. Piosenki A …Ach, Ludwiko! Miłością płonę dziką…. i „Baby ach te Baby” wywołały wielki entuzjazm i cała publiczność zgodnym chórem śpiewała refreny.

Wspaniały koncert a tych, którzy nie mieli okazji posłuchać na żywo zapraszamy do obejrzenia nagrania


 

Dzięki staraniom i zabiegom Józefa Gruszczyka - Burmistrza Ostrowa Lubelskiego, strażacy ochotnicy z jednostki w Ostrowie Lubelskim otrzymali pompę szlamową. Przedmiotowy sprzęt to bardzo wydajna pompa szlamowa, wyprodukowana w Kieleckiej Fabryce Pomp „Białogon”, wypompowująca od 100-350 m3 wody na godzinę. Pompa waży 2 tony, osadzona jest na stałe na przyczepce samochodowej.

W związku z występującymi w ostatnim czasie anomaliami pogodowymi, które spowodowały miejscowe zalania i podtopienia, przedmiotowy sprzęt zostanie wykorzystany do skutecznego wypompowywania wody z piwnic, nisko położonych pomieszczeń domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych oraz placów przydomowych i użyteczności publicznej.

Przekazana pompa w znacznym stopniu przyczyni się do większej mobilności, skuteczności oraz szybkości i efektywności działań ratowniczych a także poprawy zabezpieczenia przeciwpożarowego i powodziowego oraz ochrony ludzi i mienia lokalnej społeczności na terenie naszej jednostki samorządowej.

Za pozyskaną pompę składamy serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Odyńcowi - Dyrektorowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie oraz Panu Tomaszowi Podkańskiemu - Komendantowi Powiatowemu PSP w Lubartowie.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi