Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2021

W dniu 11 maja 2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane umowy o dofinansowanie na „Poprawę gospodarki wodnej w Kaznowie Kolonii oraz w Kolechowicach Kolonii” i na „Poprawę gospodarki wodnej w Rozkopaczewie”.

W ramach powyższych zadań zostaną przebudowane Stacje Uzdatniania Wody oraz wybudowany wodociąg przy J. Mytycze w Rozkopaczewie.

Realizacja zadania wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców miejscowości Kaznów, Kaznów Kolonia, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Ostrów Lubelski, Rudka Kijańska Rozkopaczew, Wólka Stara Kijańska, Radzic Nowy.

Wartość dofinansowania to łącznie 1 356 146 zł.

Zadania współfinansowane są

ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

UMW 0451 1 891x594

Tradycyjnie w dniu 04 maja 2021 roku odbyły się obchody Dnia Strażaka w Ostrowie Lubelskim. To święto obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana -  patrona strażaków. W tym roku ze względu na pandemię występującą na świecie uroczystości były bardzo skromne, zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Głównym punktem obchodów uroczystości była koncelebrowana Msza św. sprawowana przez ks. Stanisława Kluskę - proboszcza parafii i Macieja Liszko - wikariusza parafii w intencji strażaków oraz ich rodzin zarówno żyjących a także tych którzy odeszli do Pana na wieczny spoczynek. W homilii ksiądz prowadzący podziękował strażakom za ich ciężką, bezinteresowną pracę oraz pomoc jaką na co dzień wykonują na rzecz społeczeństwa, w tym miejscu wspomniał, że strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę.

Zarząd Miejsko-Gminny Związku OSP RP w Ostrowie Lubelskim reprezentował Józef Gruszczyk - prezes Zarządu natomiast Radę Miejską - Jerzy Sobich przewodniczy Rady. Ponadto w uroczystym nabożeństwie udział wzięły poczty sztandarowe oraz strażacy z poszczególnych jednostek OSP z terenu naszej gminy.

Na zakończenie Mszy św. ksiądz proboszcz złożył życzenia strażakom i ich rodzinom przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności a także spełnienia oczekiwań i planów, tak osobistych, jak i zawodowych oraz podziękował za poświęcanie, ogromne zaangażowanie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Zwrócił uwagę, że strażacy swoją ofiarną pracą i służbą dają przykład solidarności społecznej, sztuki służenia innym, niesienia pomocy w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych.

W sposób szczególny dołączamy się do tych życzeń i podziękowań.

5 maja, w Urzędzie Miejskim w Parczewie odbyło się spotkanie inicjujące zawiązanie partnerstwa ponadlokalnego, którego celem będzie realizacja inwestycji oraz przedsięwzięć gospodarczych, społecznych i kulturalnych, których wspólnym celem będzie „Trakt Jagielloński".

Do partnerstwa przystąpią: Gmina Parczew wraz z Gminą Siemień, Gminą Ostrów Lubelski, Gminą Sosnowica, Gminą Dębowa Kłoda, Gminą Uścimów.

Współpraca gmin umożliwi pozyskanie znacznych środków finansowych na rozwój społeczno–gospodarczy obszaru  objętego partnerstwem ze środków unijnych dotacji w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.

20210505 fill 600x447

Godzina i data wydania: godz. 07:32 dnia 05.05.2021 r.

Nazwa biura: IMGW- PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie

                   Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze z gradem /1

Obszar: powiaty: bialski(43), Biała Podlaska(43), lubartowski(43), łukowski(43), opolski(44),puławski(42), radzyński(43), rycki(43)

Ważność: od godz. 14:00 dnia 05.05.2021 do godz. 21:00 dnia 05.05.2021

Czytaj więcej: OSTRZEŻENIE O BURZACH Z GRADEM

Mieszkańcy gminny Ostrów Lubelski uczcili  230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości poprzedziło wystąpienie burmistrza Ostrowa Lubelskiego Józefa Gruszczyka, który w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie dzisiejszego święta dla  wielu pokoleń Polaków.

Mszę świętą w kościele parafialnym w intencji Ojczyzny odprawił ks. Maciej Liszka, oprawę muzyczną mszy zapewnił Chór Parafialny i Orkiestra Strażacka OSP. Mieszkańców godnie reprezentował poczet sztandarowy gminy Ostrów Lubelski.

Na koniec nabożeństwa wszyscy wierni odnowili śluby złożone przed laty przez króla Jana Kazimierza we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Do tych ślubów w swoim wystąpieniu odniósł się również burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk mówiąc min.

…„Dzisiejsza uroczystość łączy dwa wydarzenia historyczne: obwołanie Maryi Królową Korony Polskiej przez króla Jana Kazimierza, podczas ślubów złożonych we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej po potopie szwedzkim i uchwalenie Konstytucji 3 Maja.”…

…Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z tych świąt, które powinny jednoczyć.  Bez wspólnej pamięci i symboli wspólnota narodowa, a również nasza lokalna nie przetrwa. Tą oczywistą prawdę rozumieli nasi przodkowie, niestety nie wszyscy…

… Konstytucja 3 Majagruntownie zreformowała państwo: usprawniła władzę ustawodawczą, znosząc godzące w pomyślność Rzeczypospolitej Obojga Narodów liberum veto, wzmocniła władzę wykonawczą – króla i rząd. Przyniosła zmiany systemu obronności kraju, ustanawiając nowoczesne siły zbrojne – wojsko, jako strażnika suwerenności państwa i jego obywateli. Mocno akcentując tradycję chrześcijańską jako fundament narodowej kultury i tożsamości…

…W dniu święta Królowej Polski stańmy do obrony wartości. Tysiąc lat wyrastaliśmy na wartościach chrześcijańskich. Z nich zrodziła się nasza kultura, której się nie wstydzimy i styl życia, który uszanował ojca, matkę, dziecko, starca i żebraka. Dziesięć przykazań stało na straży porządku i ładu w rządzie, w gminie i w rodzinie. Swoje miejsce miał Bóg, Kościół, życie ludzkie, prawda, sprawiedliwość, wolność, ojczyzna, rodzina. Bądźmy mądrzy przed szkodą, szanujmy i ceńmy nasze dziedzictwo, któremu na imię Polska…

Na zakończenie uroczystości władze miasta jak też przedstawiciele ugrupowań politycznych i stowarzyszeń złożyli wieńce. Kwiaty złożono  na skwerze im. 27WDP AK  pod Krzyżem Milenijnym, oraz pod pomnikiem poświęconym obrońcom wiary, bohaterom walk o wolną i suwerenna ojczyznę  na skwerze św. Krzyża w Parku Miejskim.

Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

04 05 2021

 

4 maja 2021 r. o godz. 18:00 w kościele parafialnym w Ostrowie Lubelskim zostanie odprawiona Msza Św.
w intencji strażaków na którą serdecznie zapraszamy.

2.05.2021

 

    Święto Flagi obchodzone jest w Polsce 2 maja. Zostało ustanowione 20 lutego 2004 r., aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

    Zachęcam Państwa do wywieszenia w tym dniu biało-czerwonej flagi i do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona” dostępnym na stronie www.gov.pl.

                                                                                    Burmistrz Ostrowa Lubelskiego

                                                                                 Józef Gruszczyk

Czytaj więcej:  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi