Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia roku 2017

KONFERENCJA W OSTROWIE LUBELSKIM – 16 MARZEC 2017 R. 

Konferencja    Konferencja    Konferencja

   W dniu 16 marca 2017 roku w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim, odbyła się konferencja na temat „Gospodarstwa rodzinne drogą do sukcesu” poświęcona roli i znaczeniu gospodarstw rodzinnych.

   Spotkanie przyciągnęło wielu rolników z całej Lubelszczyzny. Nic w tym dziwnego, ponieważ w woj. lubelskim dominują nieduże gospodarstwa rodzinne, które poszukują nowych możliwości rozwoju Gospodarzem konferencji był samorząd i Burmistrz Ostrowa Lubelskiego przy współpracy z Lubelską Izbą Rolniczą w Lublinie i NSZZ RI „Solidarność”. Konferencja objęta była patronatem honorowym Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka.

Czytaj więcej: Konferencja w Ostrowie Lubelskim – „Gospodarstwa rodzinne drogą do sukcesu”

Teatr Lalek Bajka W bibliotece w Rozkopaczewie wystąpił  Teatr Lalek Bajka, który zaprezentował swój spektakl  pt. ,, Magiczne słowo ". Uczestniczyły w nim najmłodsze dzieci ze SP. Głównym przesłaniem płynącym z przedstawienia był problem wychowawczy oraz znajomość tak ważnych słów dla dzieci : dziękuję , proszę, przepraszam..

Czytaj więcej: Teatr Lalek Bajka w  Bibliotece w Rozkopaczewie

   „My pamiętamy pełną prawdę, pełną historię o tamtych czasach. Pamiętamy w szczególności czyn i poświęcenie Żołnierzy Niezłomnych, ale pamiętamy również o tych wszystkich, którzy Niezłomnych Żołnierzy torturowali. Pamiętamy po to, żeby logicznie i sensownie budować przyszłość naszej Ojczyzny…”


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Czytaj więcej: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Fotorelacja

73 rocznica pacyfikacji wsi Jamy   73 rocznica pacyfikacji wsi Jamy   73 rocznica pacyfikacji wsi Jamy  

,,Wieczorem 7 marca 1944r. do Jam przybył oddział kilkudziesięciu Turkmenów w służbie niemieckiej. Z zeznań świadków wynika, że w Jamach mieli tylko przenocować. Udali się do sołtysa i zażądali kwater na nocleg oraz żywności na kolację i alkoholu. W nocy ok. godz.23, gdy już poszli spać, zostali zaatakowani przez stacjonujący w sąsiedniej Babiance oddział Armii Ludowej pod dowództwem komendanta obwodu lubelskiego Al. Mieczysława Moczara. Po półgodzinnej walce wróg został pokonany. Zabito/według różnych źródeł/16 lub 18 Turkmenów, reszta uciekła.
Nad ranem 8 marca większość mieszkańców Jam , słusznie obawiając się niemieckiego odwetu, uciekła i schroniła się w sąsiednich wioskach. Na miejscu pozostały głównie kobiety, dzieci i osoby w starszym wieku. Przed południem ok. godz.10, Jamy zostały otoczone przez liczącą kilkuset żołnierzy niemiecką ekspedycję karną. W ciągu kilku godzin hitlerowcy w okrutny sposób wymordowali 152 osoby oraz spalili całą wieś, niejednokrotnie zamykając ludzi w domach i paląc ich żywcem. Ze 120 gospodarstw z pożogi ocalał tylko jeden dom mieszkalny. Ocaleni pozostali bez środków do życia, uzyskali jednak wsparcie ze strony mieszkańców Ostrowa Lubelskiego i sąsiednich wiosek.

    Główną odpowiedzialność za zbrodnie wojenną w Jamach ponoszą oczywiście jej sprawcy - hitlerowcy. Takich metod odwetu na ludności cywilnej nic nie może usprawiedliwić. Ale nie można też pominąć milczeniem kwestii nieodpowiedzialnego postępowania dowództwa AL. Natomiast mieszkańcy Jam nie do końca byli świadomi tego co im grozi. Stali się ofiarami okrutnej wojny, wciągniętymi w tryby historii.,,

Fundacja Na Rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy.
Dr inż. Kazimierz Wolski

FOTOGALERIA: Fotorelacja z obchodów 73 rocznicy pacyfikacji wsi Jamy

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi