Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia roku 2017

   Krystyna Ponad 80 nagród i wyróżnień przyznało w niedzielę jury 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Na tym dorocznym święcie folkloru wystąpiło około 800 artystów z 15 województw.

    „Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu tegorocznej edycji Festiwalu. (...)Komisja z uznaniem podkreśla starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego oraz regionalnych strojów oraz niezwykle cennego archaicznego instrumentarium. Z aprobatą stwierdza większą dbałość wykonawców o stronę tekstową prezentowanych utworów, co pozwala uwydatnić zawarte w tekstach treściowe przesłanie” – napisano w uwagach komisji artystycznej dołączonych do protokołu z obrad jury Festiwalu, które otrzymała PAP.

   W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowało się 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 22 grupy w konkursie „Duży - Mały”, gdzie mistrzowie występują z uczniami. W sumie ponad 800 artystów ludowych. Jury, pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego, złożone z ekspertów od spraw folkloru, oceniało dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny.

   Spośród solistów śpiewaków najlepsza okazała się Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa (Lubelskie) – otrzymała Basztę i 1 tys. zł. Jury przyznało też I nagrodę, trzy równorzędne II nagrody, sześć III nagród oraz jedno wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    73 rocznica pobytu i walk 27 WDP AK27 WDP AK powstała w celu zorganizowania obrony ludności polskiej zagrożonej czystkami etnicznymi na Ukrainie oraz przygotowania do realizacji planu „Burza”.
    W byłej leśniczówce „Gościniec” na skraju Lasów Parczewskich od strony Ostrowa Lubelskiego w niedzielę, 11 czerwca odbyło się spotkanie upamiętniające 73. rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.  Patronat honorowy nad uroczystością objęli Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Marszałek Województwa Sławomir Sosnowski. Uroczystości przypominające fragment historii dywizji zorganizowało lubelskie środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Współorganizatorami rocznicowego spotkania byli: Nadleśnictwo Parczew, Lokalna Grupa Działania „Jagiellońska Przystań”, Burmistrz Ostrowa Lubelskiego i Wójt Uścimowa.
    Rangę uroczystości podniosły licznie zgromadzone poczty sztandarowe i znamienici goście.
Po uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ppłk. rezerwy wojska polskiego ks. Bogdana Augustyniaka złożono wiązanki i wręczono odznaczenia. Odznaczenia wręczał Prezes Środowiska Lubelskiego 27 WDP AK Andrzej Mazurek w asyście żołnierzy dywizji.
    Na tę uroczystość młodzież z gimnazjum oraz Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki – Polesianki”.  przygotowali specjalną część artystyczną. Spotkanie w Lasach Parczewskich zakończyły „Biegi Pokoleń” ścieżką dydaktyczną wokół rozlewiska rzeki Bobrówka. W programie imprezy znalazło się też ognisko, bigos, a także grochówka.

Małgorzata Sobczyńska

Czytaj więcej: 73. rocznica pobytu i walk 27 WDP AK  w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie

Noc BibliotekNoc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno - nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.
Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia ciekawych, oryginalnych działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka, zachęcająca do czytania wszystkich - od przedszkolaka do emeryta. Są to najważniejsze cele przyświecające akcji Nocy Bibliotek.
Tegoroczne hasło akcji to „CZYTANIE PORUSZA”!  Czytanie jest naszym wyborem, ponieważ ludzie czytają to co chcą, co lubią i co ich interesuje. Warto zachęcać do czytania od najmłodszych lat. Dlatego postanowiliśmy zorganizować w ramach Nocy Bibliotek przedstawienie pt. ,,Balladyna na wesoło" w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta I Starego w Ostrowie Lubelskim. Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu literackiego pt. ,,Bajki robotów Stanisława Lema  inaczej."
Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia, ponieważ prace literackie były niezwykle ciekawe i oryginalne.
I miejsce zdobył: Mikołaj Skwarzec
II miejsce: Marek Werduch i Bartłomiej Bliźniuk
III miejsce: Szymon Trubalski i Daria Dawidek
Wyróżnienia otrzymali: Kasjana Lato i Oliwier Romańczuk.

Czytaj więcej: Noc Bibliotek

Gminny Dzień DzieckaHappening ulicami miasta, występy dzieci i młodzieży a także zabawa z animatorami to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla naszych milusińskich.

    W czwartek (1 czerwca), jak co roku odbył się gminny Dzień Dziecka w Ostrowie Lubelskim. Tegoroczną imprezę rozpoczęliśmy "Zrywem wolnych serc". "Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm - to "Zryw Wolnych Serc". Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą"

    Kolejnym punktem programu był happening ulicami Ostrowa, w którym udział wzięli Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Robert Powałka, Sekretarz Gminy Sylwia Szczepańska, Dyrektorzy Szkół Marzena Marzęda, Katarzyna Równiak, Marta Szklarczyk, Anna Czubacka, Beata Filipek, Jerzy Marzęda oraz Krzysztof Wąsala. Nie zabrakło również nauczycieli, rodziców, społeczności lokalnej a przede wszystkim dzieci!

    Na scenie prezentowali się przedstawiciele szkół gminnych a także podopieczni Centrum Kultury. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różnorodne atrakcje tj.: wspinaczka linowa, pokazy sprzętu strażackiego, zabawy z animatorami, stoisko daktyloskopijne, dmuchane zjeżdżalnie itp. W tym dniu odbyły się również Mistrzostwa Gminy w Wędkarstwie Rzutowym. By nie zabrakło nam sił, dla wszystkich dzieci czekał mały poczęstunek. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i miło spędzić czas.

    Na zakończenie odbyły się biegi uliczne, podczas których najlepsi biegacze z naszej gminy zostali nagrodzeni medalami a także upominkami.

"...Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo..."

Czytaj więcej: Gminny dzień dziecka

From Schools to Women’s LeagueSzkoła Podstawowa im. Zygmunta I Starego w Ostrowie Lubelskim wygrała Półfinał Mistrzostw Polski "From Schools to Women’s League"
W dniach 23-24 maja 2017 roku w Głogówku (powiat prudnicki, woj. opolskie) odbył się Półfinał Mistrzostw Polski "From Schools to Women’s League". To projekt Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej i Polskiego Związku Piłki Nożnej, realizowany w ramach organizowanej przez FIFA kampanii Live Your Goals.
Zawodniczki trenera Jarosława Goździa - mistrzynie województwa lubelskiego w drodze losowania trafiły do Grupy A, z takimi zespołami jak: SP Ostrówek, SP Sobolów i SP Kochanowice.

Czytaj więcej: Półfinał Mistrzostw Polski "From Schools to Women’s League"

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi