Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia roku 2017

    Uroczysta msza święta sprawowana przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka, barwny korowód, konkurs wieńców, występy zespołów ludowych, a także koncert gwiazdy wieczoru zespołu DEFIS. Tak w skrócie wyglądały tegoroczne dożynki w Ostrowie Lubelskim. Impreza odbyła się w piątek 8 września w doroczny odpust Matki Bożej Siewnej w Parku Miejskim.

   Już po raz kolejny wyjątkowym punktem programu tegorocznych dożynek był korowód złożony z mieszkańców, delegacji z wieńcami, pocztów sztandarowych, zespołów ludowych, Orkiestry Dętej OSP, władz miasta i gminy, pielgrzymów i zaproszonych gości. Śpiewy słychać było w całym mieście. A to dzięki zespołowi ludowemu "Sławiniacy", który przekonał do wspólnego śpiewania wszystkich uczestników orszaku.

   Dla mieszkańców duże znaczenie miał moment przełamania chleba. Dożynkowy bochen podzielił na scenie burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Powałką, oraz Starostami Anetą Sawicką i Piotrem Waszczukiem. Następnie częstowali chlebem wszystkich zgromadzonych. Nagrody dla wyróżniających się rolników otrzymali właściciele siedmiu gospodarstw: Aneta i Sylwester Sawiccy, Krystyna i Piotr Waszczukowie, Wioleta i Konrad Smykowie, Wojciech Kudła, Jarosław Kaczmarek, Marcin Fiutka, Justyna i Arkadiusz Siepsiakowie.

   Nie zabrakło tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. O tytuł walczyło 9 prac symbolizujących płody ziemi. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjne i współczesne, przez specjalnie powołaną komisję w składzie Urszula Gruszczyk, Janina Panasiuk, Arkadiusz Bajda, Dorota Maleszyk, Dorota Kozłowska, Andrzej Dąbkowski. Nagrodę I w kategorii wieniec tradycyjny w wysokości 500 zł otrzymało Sołectwo Rudka Starościańska, nagrodę II w wysokości 400 zł – Zespół „Ostrowianki – Polesianki”, III nagrodę w wysokości 350 zł – Ostrów Lubelski, dzielnica Partyzantów. Wyróżnienia w wysokości 300 zł otrzymało KGW Ostrów Lubelski oraz Rozkopaczew i Rudka Kijańska. I nagrodę w kategorii wieńce współczesne otrzymało Sołectwo Kolechowice Kolonia i Folwark, II nagrodę przyznano dla KGW Kaznów, III dla Zespołu „Rozkopaczewianki” a wyróżnienie otrzymali mieszkańcy Jam.

   Po wystąpieniu burmistrza, głos zabrali również zaproszeni gości: Senator Stanisław Gogacz, Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski, w imieniu posła Krzysztofa Michałkiewicza – asystent Michał Sieczka, Krzysztofa Głuchowskiego reprezentował Andrzej Komorowski, Gustaw Jędrejak w-ce prezes Lubelskiej Izby Rolniczej i Antoni Szczepaniak członek zarządu, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Starosty Lubartowskiego Fryderyka Puły głos zabrał członek Zarządu Powiatu Radosław Guz. Wpłynęły również listy okolicznościowe z życzeniami dla rolników m. in. od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wojciecha Kolarskiego – Podsekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztofa Hetmana – Posła Parlamentu Europejskiego, Sylwestra Tułajewa – Posła na Sejm RP, Jerzego Bieleckiego – Posła na Sejm RP, Włodzimierza Karpińskiego – Posła na Sejm RP, Teresy Hałas – Posła na Sejm RP, Jerzego Chróścikowskiego – Senatora RP, Arkadiusza Bratkowskiego – członka Zarządu Województwa Lubelskiego, Sławomira Plisa – Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Mariana Króla – Przewodniczącego Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”, Romana Cholewy – Starosty Łęczyńskiego oraz Marka Wojciechowskiego z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolników.

   Nie obyło się bez występów lokalnych zespołów ludowych i orkiestry, a gościnnie wystąpili również zespół „Osa”, „Chór Męski Pojezierze”, kapela „Lubartowiacy”, zespół „Revius” a także „Kwiaty Pokucia” z Towarzystwa Kultury Polskiej w Kołomyji. Artyści ludowi swoim strojem i repertuarem w szczególny sposób zaakcentowali dożynkowe tradycje. Gwiazdą wieczoru był zespół „DEFIS”. Wspaniały pokaz tańca z ogniami przedstawiła dla nas grupa NIZAR. Dyskotekę pod gwiazdami do białego rana prowadził zespół muzyczny 4_YOU. Tradycją tez stała się degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez różne organizacje, sołectwa, urzędy. Wszystkie dania przypadły do gustu nawet największym „niejadkom” a dla nas miłym zaskoczeniem była ich ogromna różnorodność oraz ciekawe, domowe smaki.

Czytaj więcej: Dożynki Gminno-Parafialne 2017

ops bank

PODPROGRAM 2016 – efekty

1. W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2016 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, który był realizowany w okresie sierpień 2016 - czerwiec 2017 współpracowaliśmy z Bankiem Żywności z LUBLINA ,
2. Program był skierowany do osób potrzebujących, o niskich dochodach do których trafiły takie produkty jak makaron jajeczny 5 kg,  ryż biały 5 kg, herbatniki 2 kg, mleko UHT 9 l, ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg, groszek z marchewką 3,20 kg, fasola biała 3,20 kg, koncentrat pomidorowy 1,28 kg, powidła śliwkowe 1,20 kg, gulasz wieprzowy z warzywami 4,25 kg, filet z makreli w oleju 1,36 kg, szynka drobiowa 2,70 kg, szynka wieprzowa 0,3 kg, pasztet wieprzowy 0,16 kg, cukier biały 4 kg, olej rzepakowy 4 l.
3. Za naszym pośrednictwem pomoc żywnościowa trafiła do 414 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej zamieszkujących na terenie naszej gminy.
4. Wydaliśmy osobom potrzebującym:
20,30670 ton żywności tj. 1656 paczek żywnościowych;
5. W ramach Podprogramu 2016 osoby korzystające z pomocy żywnościowej uczestniczyli w działaniach towarzyszących. W ramach tych działań uczestniczyliśmy łącznie w 3 warsztatach edukacyjnych, w których wzięły 45 osoby
6. Rodzaje warsztatów:
Dietetyczne - 1 spotkanie dla  45 uczestników
Kulinarne – 1 spotkanie dla 45 uczestników
Niemarnowanie żywności – 2 spotkania dla 45 uczestników

    logo

Projekt skierowany jest do 50 kobiet w wieku min. 30 lat, zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego, w tym 40 os. biernych zawodowo,10 os. bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, 30 os. z terenów wiejskich, min 3 os. bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, odchodzące z rolnictwa i planujące rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. oraz Kobiety deklarujące wniesienie wkładu własnego w wysokości min 2% przyznanej dotacji. Pierwszą forma wsparcia oferowaną w ramach projektu jest DORADZTWO ZAWODOWE, którego celem jest uzyskanie informacji o predyspozycjach i preferencjach zawodowych, motywacji do prowadzenia działalności gospodarczej oraz potrzeb szkoleniowo- doradczych. Wsparciem doradcy zawodowego zostaną objęte wszystkie uczestniczki projektu. Uczestniczki wezmą również udział w szeregu szkoleń pt. ABC przedsiębiorczości w wymiarze 6 dni po 8 godzin na jedną 12/13 osobową grupę, które mają na celu zapoznanie uczestniczek z tematyką związaną z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Podczas szkolenia zostaną przedstawione tematy takie jak:
1.Aspekty prawne i ekonomiczne rozpoczynania działalności
2. Aspekty prawne i ekonomiczne prowadzenia działalności
3.Sprzedaż jako kluczowy aspekt działalności przedsiębiorstwa
4. Podstawy marketingu
5.Podstawy marketingu
6. Opracowanie biznesplanu
Zajęcia mają za zadanie uzupełnić wiedzę niezbędą do rozpoczęcia własnej działaności gospodarczej i pozwolą efektywniej prowadzić przedsiębiorstwo.
Panie uczestniczące w projekcie mogą również ubiegać się o dotację na rozpoczęcie własnej działaności gospodarczej obejmującą bezzwrotne wsparcie, którego maksymalna kwota wynosi 23 398,68 PLN i otrzyma ją 40 kobiet, które uzyskały największą liczbę punktów z oceny wniosków podczas etapu naboru wniosków wraz z biznesplanami. Warunkiem otrzymania bezzwrotnej dotacji jest zobowiązanie do prowadzenia działalności gospodarczej przez min. 12 miesięcy i wniesienie wkładu własnego w wysokości 2% przyznanej dotacji. Kobiety zostaną także objęte wsparciem pomostowym przez 6 miesięcy w wysokości nie większej niż minimalne wynagrodzenie. Warunkiem otrzymania wsparcia wskazanie w biznesplanie kategorii wydatków, które będą finansowane w ramach wsparcia.

Rekrutacja trwa do 7 września 2017 r. Do projektu mogą zgłaszać się kobiety w wieku 30+, pozostające bez pracy zamieszkałe na terenie województwa lubelskiego.

Załączniki:
Adres URL:OpisRozmiarPobieranie
Dostęp do URL (Formularz)Formularz 182 kB570
Dostęp do URL (Regulamin przyznawania środków)Regulamin przyznawania środków 171 kB584
Dostęp do URL (Regulamin rekrutacji uczestników)Regulamin rekrutacji uczestników 125 kB631

Czytaj więcej: Zaproszenie od udziału w projekcie

FABRYKA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI”. Bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy.

 

Zapraszamy osoby zainteresowane otworzeniem własnej działalności gospodarczej do udziału w projekcie „Fabryka przedsiębiorczości”.

Okres realizacji projektu: 01.07.2017r.-31.01.2019 r.

Nabór rozpoczynamy od 1 września 2017r. Szczegółowe terminy wskazane są w Regulaminie rekrutacji projektu.

Projekt skierowany jest do:

osób powyżej 30. roku życia, pozostających bez pracy (w tym także zarejestrowanych w Urzędzie Pracy), zamieszkujących na terenie woj. lubelskiego, należących co najmniej do jednej z grup:

  • osoby w wieku powyżej 50. roku życia,

  • kobiety,

  • osoby z niepełnosprawnościami,

  • osoby długotrwale bezrobotne,

  • osoby o niskich kwalifikacjach.

Ponadto wśród Uczestników Projektu mogą być osoby odchodzące z rolnictwa planujące rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, co oznacza, iż należą co najmniej do jednej z ww. grup.

W ramach projektu na dodatkowe punkty mogą liczyć:

- osoby z terenów wiejskich,

- osoby długotrwale bezrobotne,

- osoby niepełnosprawne.

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobieranie
Pobierz plik (INFORMACJE O PROJEKCIE.pdf)INFORMACJE O PROJEKCIE.pdf 126 kB509
Pobierz plik (Plakat - Fabryka przedsiębiorczości.pdf)Plakat - Fabryka przedsiębiorczości.pdf 458 kB452

W dniu 3 sierpnia 2017 roku Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Ostrów Lubelski podpisało w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie umowę o dofinansowanie na renowację Kapliczki w Parku Miejskim w Ostrowie Lubelskim wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego.

Kwota dofinansowania: 50 990,00 zł

W ramach zadania wykonany zostanie remont przydrożnej kapliczki szpitalnej z XVII wieku oraz zagospodarowanie jej otoczenia.

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Poszukujemy Organizacji Partnerskiej
do Realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim informuje, że poszukuje organizacji partnerskiej o zasięgu lokalnym dla Gminy Ostrów Lubelski, która mogłaby przystąpić od miesiąca września 2017r. do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, Podprogram 2017 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy najbardziej Potrzebującym. Więcej informacji o zasadach realizacji Programu znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakładce Programy lub można uzyskać je w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, ul. Partyzantów 14.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi