Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Narodowe Święto Niepodległości jest dniem szczególnym w kalendarzu polskich historycznych rocznic. Dzisiaj wspominamy wydarzenia z 1918 roku, kiedy po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy. Historia naszej Ojczyzny była często pełna trudności i walki. Częściej towarzyszyła nam groza, lęk przed wrogiem i dążenie do odzyskania wolności...

Gminne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, podczas której przybyli modlili się w intencji Ojczyzny. Podczas uroczystości członek zarządu LŚ 27 WDP AK Jacek Zapasa na ręce burmistrza przekazał Ogień Niepodległości z cmentarza w Kostiuchnówce. Po eucharystii zgromadzona społeczność lokalna, władze miasta, młodzież szkolna, członkowie organizacji, poczty sztandarowe oraz uczestnicy mszy w dumnym pochodzie przeszli pod Krzyż Milenijny, gdzie złożono wiązanki i Ogień Niepodległości. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Parku Miejskiego pod obelisk poświęcony „Obrońcom wiary, bohaterom walk o wolną i suwerenną ojczyznę", gdzie wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod obeliskiem głos zabrał burmistrz – Józef Gruszczyk, który w swoim przemówieniu odniósł się do najistotniejszych wartości wolnej i niepodległej Ojczyzny. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP pod batutą Anny Krawczyk- Durak, grupa „Ostrowskie Wianuszki" przygotowana przez Katarzynę Gil oraz Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki- Polesianki”. Nie obyło się bez pięknej a zarazem wzruszającej akademii z niezwykłym przesłaniem, którą przygotowali dla nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim pod kierunkiem Izabeli Domańskiej- Wysok, Beaty Czapskiej, Beaty Bójko, Doroty Kozłowskiej, Edyty Walkiewicz oraz Doroty Maleszyk. Na zakończenie gminnych uroczystości odbył się bieg niepodległości, którego inicjatorem jest Jarosław Góźdź. Nagrody rzeczowe ufundowała Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dziękujemy za obecność i udział w gminnych uroczystościach. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej, Lubelskiemu Środowisku 27 WDP AK za przekazanie Ognia Niepodległości. Serdeczne podziękowania kierujemy także do pocztów sztandarowych, druhów strażaków, przedstawicieli organizacji społecznych, policji, młodzieży szkolnej wraz z opiekunami, Orkiestry Dętej OSP, Chóru Parafialnego oraz wszystkich przybyłych na uroczystość.

zdjęcia: Oliwia Zielińska WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi