Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Wirtualny spacer

spacer

LGD Jagiellońska Przystań

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

14 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość Jubileuszu 10- lecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach. Dzień ten był okazją do pięknych wspomnień, do tego, by wrócić do chwil które mimo, iż minione, na zawsze pozostaną w pamięci… bo nie można pozostać obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się cząstkę życia, gdzie zdawany był egzamin z pełnionej służby społecznej – wspierania osób niepełnosprawnych.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Pan Stanisław Gogacz- Senator RP, Pan Szymon Osieleniec- Asystent Przemysława Czarnka- Ministra Edukacji i Nauki, Pan Albin Mazurek- dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie reprezentujący Wojewodę Lubelskiego- Lecha Sprawkę, Pani Małgorzata Frant- Błażucka- kierownik Wydziału Polityki Społecznej, Pan Lucjan Mileszczyk- wicestarosta lubartowski, Pan Jarosław Budka- Członek Zarządu Powiatu lubartowskiego, Pani Małgorzata Paprota- dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Lublinie, Pani Magdalena Monist- Czerwińska- dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie, Pan Józef Gruszczyk- burmistrz Ostrowa Lubelskiego, Ks. Stanisław Kluska- proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, Pani Eliza Smoleń- wójt Uścimowa, Pani Małgorzata Jaksim- sekretarz Niedźwiady, Pan Ryszard Smerdel- dyrektor Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, Pani Zofia Klementewicz- kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, Pani Agnieszka Lipko- kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Uścimowie, Pani Iwona Cholewa- kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Niedźwiadzie, Pan Piotr Grygiel- komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Lubelskim, Pan Kazimierz Abramik- prezes OSP w Jamach.

W uroczystości okrągłego Jubileuszu uczestniczyli również goście z zaprzyjaźnionych placówek. Była z nami Pani Anna Kuszner- dyrektor ŚDS w Lubartowie wraz z delegacją podopiecznych. Przyjechała do nas Pani Beata Kosmowska- dyrektor ŚDS w Prawnie wraz z uczestnikami. Razem z nami świętowała także Pani Eliza Franczak- kierownik WTZ w Ostrowie Lubelskim wraz z delegacją podopiecznych. Obecna była Pani Elżbieta Zielińska- Gomółka- kierownik WTZ w Parczewie wraz z uczestnikami oraz Pan Tadeusz Fituch- dyrektor DPS w Ostrowie Lubelskim wraz z mieszkańcami. Miłym akcentem było wręczenie listów gratulacyjnych, życzeń, kwiatów i licznych upominków.

W ciągu tych 10 lat istnienia placówki uczestnikami ŚDS było 61 osób. Obecnie w Środowiskowym Domu Samopomocy wsparcie otrzymuje 28 podopiecznych z różnymi niepełnosprawnościami. Terapia zajęciowa prowadzona jest w pięciu pracowniach: kulinarnej i gospodarstwa domowego, ogrodniczo- plastycznej, krawiecko- rękodzielniczej, stolarskiej i rzemiosła artystycznego oraz komputerowej. Uczestnicy korzystają z szeregu zajęć ruchowych, treningów umiejętności interpersonalnych, wspólnych pogadanek i rozmów indywidualnych z terapeutami. Wsparcia w każdej kategorii życia udziela pracownik socjalny. W ramach treningów umiejętności spędzania wolnego czasu podopieczni biorą udział w zajęciach teatralnych, muzykoterapii, spacerach, biblioterapii, rozwiązują krzyżówki, sudoku i układają puzzle. Organizowane są również wyjazdy na spotkania integracyjne i zawody sportowe przygotowywane przez zaprzyjaźnione placówki, na pielgrzymki, wycieczki a także do kina.

Podczas uroczystości Jubileuszu 10- lecia został poświęcony przez ks. proboszcza Stanisława Kluska nowy autobus marki IVECO, a Pan Józef Gruszczyk- burmistrz Ostrowa Lubelskiego uroczyście przekazał klucze na ręce Pani Edyty Szkuat- kierownik ŚDS. Po części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek oraz zwiedzanie budynku i oglądanie prac podopiecznych oraz historii dziesięciu lat ŚDS uwiecznionej na zdjęciach. Uczestnicy wraz z opiekunami doskonale bawili się podczas dyskoteki pod chmurką. Każdy mógł skosztować jubileuszowego tortu oraz wznieść toast lampką szampana.

Dziś jestem dumna z naszego domu. Na przestrzeni minionych lat były chwile radości, szczęścia, niejednokrotnie łzy wzruszenia, ale też strach, zatroskanie a nawet walka o życie. Wszystkie emocje, które nam towarzyszyły, sprawiły że dziś jesteśmy jak rodzina. Chcemy, aby nasz Dom, oprócz możliwości zdobywania umiejętności i odkrywania talentów, dawał każdemu uczestnikowi poczucie bezpieczeństwa i pomoc w pokonywaniu trudności codziennego życia, a pracownikom satysfakcję z dobrze pełnionej misji. Codzienne małe radości dają nam siłę i zapał do pracy. Jesteśmy przekonani, że to co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami”- powiedziała Pani kierownik Edyta Szkuat.

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi