Już po raz 3 rozstrzygnięty został konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną. To już tradycja, że społeczność Lubelszczyzny kultywująca zwyczaje Świąt Wielkanocnych, zmaga się w trzech kategoriach konkursowych. W sumie w tym roku przesłano ponad tysiąc zgłoszeń. Konkurencja była bardzo duża. Do konkursu spośród tysiąca zgłoszeń zakwalifikowano 450 prac. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach; prace przygotowane przez dzieci do 15 lat, powyżej 15 roku życia i dorośli oraz prace grupowe. Palmy i pisanki prezentowały zarówno styl nowoczesny, jak i tradycyjny.

W sobotę 2 kwietnia w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbył się Finał III Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.  Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia była Poseł do Parlamentu Europejskiego – Pani Beata Mazurek. Gminę Ostrów Lubelski reprezentowała sekretarz gminy - Sylwia Szczepańska.

To był wyjątkowy dzień! Laureatkami II Nagrody Palma Wielkanocna wykonana techniką tradycyjną w kategorii praca zbiorowa zostały panie z Zespołu  Śpiewaczego Ostrowianki - Polesianki z Ostrowa Lubelskiego pod kierownictwem pani Bronisławy Kubeluk. Z kolei  II  Nagrodę w kategorii Palma Wielkanocna wykonana techniką współczesną otrzymała pani Anna Misiuk członkini Koła Gospodyń Wiejskich z Ostrowa Lubelskiego. 

Dodatkowym wyróżnieniem dla naszych  Laureatów był udział w programie  “Wiosna z TVP 3 Lublin” realizowanym na żywo w trakcie imprezy. Panie z Zespołu Ostrowianki - Polesianki przy akompaniamencie pana Dariusza Bernackiego zaśpiewały  balladę ludową “Ludowe granie”, natomiast Pani Anna Misiuk udzieliła wywiadu do Panoramy Lubelskiej.

W imieniu samorządu Gminy  Ostrów Lubelski składamy laureatkom serdeczne gratulacje!
W promocję Naszej Gminy bardzo aktywnie włączają się Zespoły Śpiewacze i Koła Gospodyń Wiejskich. Okazuje się, że to właśnie te organizacje aktywizują lokalna społeczność. Współpracują z dziećmi, młodzieżą i seniorami, łącząc całe pokolenia. Pełnią ogromną rolę w kultywowaniu  tradycji i podtrzymywaniu dziedzictwa kulturowego. Dzisiaj - zwyczajów i obrzędów wielkanocnych. Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania, nieśmiertelności i zwycięstwa, ale także symbolem męki Chrystusa i odkupienia.

cPanorama Lubelska: 2 kwietnia 2022, g. 16.30 (od 6 min 28s)