Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Kongres Kobiet Lubelszczyzny    Kilkaset pań wzięło udział w Kongresie Kobiet Lubelszczyzny z obszarów wiejskich, który odbył się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Konferencja została zorganizowana pod hasłem „Tradycja i nowoczesność w Kołach Gospodyń Wiejskich”. Najbardziej zasłużone dla KGW panie zostały wyróżnione dyplomami przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka.

     Wojewoda wręczył dyplomy uznania dla pań kultywujących tradycje i zwyczaje ludowe oraz podejmujących liczne i różnorodne inicjatywy, sprzyjające integracji wokół wspólnych wartości.

To jest bardzo ważny moment, wręcz historyczna chwila. To także ważne świadectwo rozumienia rzeczywistości, w której się znajdujemy. Demokracja to jest ustrój aktywności obywatelskiej. Demokracja bez aktywności społecznej jest demokracją na niby. Panie udowadniacie, że w Polsce mamy demokrację, w której suweren wykazuje swoją aktywność społeczną – powiedział Przemysław Czarnek.

     W programie spotkania były prezentacje, referaty, a także panele dyskusyjne, podczas których omówione zostały takie zagadnienia jak: potencjał kobiet na wsi i w kołach gospodyń wiejskich województwa lubelskiego oraz innowacyjność, przedsiębiorczość i aktywność na obszarach wiejskich.

W dużej części pochodzicie panie z gospodarstw wiejskich, a tam praca kobiety wygląda inaczej niż w mieście. Ale to co jest najważniejsze, to kwestia podtrzymywania, rozwijania kultury ludowej, tradycji i obyczajów polskich. Tego w mieście nie robi się na taką skalę jak na wsi – podkreślił Czarnek.

    Wojewoda nawiązał też do historii Kół Gospodyń Wiejskich, które zaczęły powstawać już w 1866 roku. –  U progu obchodów 100-lecia niepodległości Polski, trzeba jasno powiedzieć, że nie byłoby tej niepodległości, gdyby nie aktywność w obszarze kultury ludowej w XIX wieku. Naród polski przetrwał pod zaborami dlatego, że przetrwała kultura polska a rdzeniem tego jest kultura ludowa. Wszystkie tradycje, obyczaje, język, śpiew, poezja ludowa podtrzymywały naród polski i on mógł w miarę prosto zorganizować się po 1918 roku – zaznaczył Czarnek.

     Na kongresie dyskutowano również o tym jak zainspirować rozwój działalności kół gospodyń wiejskich na Lubelszczyźnie. Spotkanie zakończyło się degustacją potraw regionalnych, przygotowanych przez panie z KGW.

     Organizatorem kongresu był Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie przy wsparciu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

źródło: http://www.lublin.uw.gov.pl/

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi