Historia krzyżami pisana…

    Pod takim hasłem w Rozkopaczewie 7 maja 2017r. odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych powstańców bezpośrednio związana z poświęceniem nowego krzyża, zrekonstruowanego przez pana Kazimierza Malinowskiego, który był także inicjatorem tego przedsięwzięcia.

    Mszę Św. odprawił proboszcz Parafii w Rozkopaczewie ksiądz Wiesław Nestoruk, a oprawę muzyczną uświetnił chór męski z Uścimowa oraz Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki-Polesianki” z Ostrowa Lubelskiego. Obecni byli również Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Pan Józef Gruszczyk, Pani Sekretarz Sylwia Szczepańska, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Robert Powałka, którzy pod krzyżem złożyli kwiaty upamiętniające wszystkich poległych na naszych ziemiach.

   Ceremonię poświęcenia krzyża wzbogaciła również grupa rekonstrukcyjna
z Zawieprzyc, którzy w strojach szlacheckich oddali salwę z armaty ku czci poległych. Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Rozkopaczewie, w której przypomniano zaproszonym gościom, mieszkańcom naszej miejscowości o tym, że dzieje naszego kraju spisane są na różne sposoby, a historia to nie tylko szkolny przedmiot, ale każdy krzyż, każda kapliczka, bo one również upamiętniają ważne wydarzenia, losy ludzi, którzy często nieznani, niewymienieni z nazwiska tworzyli przyszłe dzieje.

   O tym właśnie mówiły wiersze i piosenka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rozkopaczewie.
Kultywowanie tożsamości regionalnej, szanowanie tradycji, przekazywanie podstawowych wartości i postaw patriotycznych jest najważniejszym działaniem
w dzisiejszych czasach. Historię tworzą wszyscy ludzie, ci wielcy i ci mniejsi, znani... i ci, po których zostały samotne krzyże...

„samotny krzyż
wystaje z ziemi
(...)
nie ma na krzyżu nazwiska
nie ma w ziemi przyjaźni
a przecież gdzieś musi być
historia tego człowieka
który przeszedł swoją drogę
by spocząć w odosobnieniu
pod samotnym krzyżem bez nazwiska
zapomniany przez wszystkich
za wyjątkiem ziemi
(...)
samotny krzyż
wystaje z ziemi
ziemia pokryta jest trawą
i tylko ona
nuci mu swoje pieśni...”

M. Bukowski