Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

KONFERENCJA W OSTROWIE LUBELSKIM – 16 MARZEC 2017 R. 

Konferencja    Konferencja    Konferencja

   W dniu 16 marca 2017 roku w Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim, odbyła się konferencja na temat „Gospodarstwa rodzinne drogą do sukcesu” poświęcona roli i znaczeniu gospodarstw rodzinnych.

   Spotkanie przyciągnęło wielu rolników z całej Lubelszczyzny. Nic w tym dziwnego, ponieważ w woj. lubelskim dominują nieduże gospodarstwa rodzinne, które poszukują nowych możliwości rozwoju Gospodarzem konferencji był samorząd i Burmistrz Ostrowa Lubelskiego przy współpracy z Lubelską Izbą Rolniczą w Lublinie i NSZZ RI „Solidarność”. Konferencja objęta była patronatem honorowym Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka.

   Została zorganizowana, aby pomóc rolnikom w marketingu ich produktów. - Wszystko po to, żeby  gospodarstwa  rodzinne zaczęły się liczyć. Sprzedaż bezpośrednia daje możliwość uzyskania dodatkowych dochodów i pozwoli utrzymać rodzinę na przyzwoitym poziomie. Potencjał w województwie lubelskim jest naprawdę duży, tylko trzeba go wykorzystać powiedział Józef Gruszczyk, burmistrz Ostrowa Lubelskiego rozpoczynając konferencję i witając wszystkich uczestników i zaproszonych gości. W imieniu Wojewody Lubelskiego zgromadzonych przywitał Pan Krzysztof Dziewulski Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa LUW, odczytując list skierowany do organizatorów i uczestników konferencji.

   Po oficjalnych powitaniach głos zabrali prelegenci, wykładowcy i przedstawiciele firm pracujących na rzecz rolnictwa.

   Przedstawiciele firm certyfikujących w rolnictwie ekologicznym Pani Dorota Metera - Bioekspert S.p. z o.o. i firma Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o. szczegółowo zobrazowali zasady certyfikacji i korzyści z niej wynikające dla rolników oraz przedstawili aktualną sytuację i tendencje rozwoju w rolnictwie ekologicznym w kraju i na świecie. Podczas prelekcji omówione zostały zagadnienia związane z dotacjami i dostępem do rynku.

   Pani Sylwia Figiel, starszy specjalista ds. przetwórstwa z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli przedstawiła zasady uruchomienia i prowadzenia działalności w zakresie rolniczego handlu detalicznego. Ważnym punktem była kontynuacja wcześniejszego wykładu przez Pana Sylwestra Dziewulskiego – Specjalistę Lubelskiej Izby Rolniczej, który omówił możliwości przetwórstwa i marketingu w gospodarstwach ekologicznych kończąc na sprzedaży produktów.

   Rolnicy dowiedzieli się, że maja możliwość dorobić 20 tys. zł do dochodów uzyskiwanych z gospodarstwa nie podlegając dodatkowemu opodatkowaniu. Przekraczając tą kwotę rolnik jest zobowiązany do wybrania formy opodatkowania. Mimo, że ustawa w tej sprawie obowiązuje dopiero od tego roku i nie jest na razie szeroko stosowana, to jest to kolejny krok w rozwoju gospodarstw rodzinnych, gdzie daje możliwość dodatkowego źródła dochodu.

   Pani Magdalena Bojarczuk z Hodowli Roślin „SMOLICE” przedstawiła polskie odmiany pszenicy twardej DURUM, w tym ostatnio zarejestrowaną odmianę CERES i pszenicę przewódkową SMH 87 rekomendując je na rejon Lubelszczyzny oraz odmiany kukurydzy- Rosomak, Vitras, Rywal i Koneser. Ponadto omówiona została uprawa roślin strączkowych takich jak: grochu siewnego, łubinu żółtego i łubinu wąskolistnego.

   Następnie ofertę współpracy przedstawiły firmy: SYMBIO, BIO BERRY Polska, i EKOGWARANCJA PTRE, a stoiska reklamowo-promocyjne zorganizowały: Lubelska Izba Rolnicza , Hodowla Roślin Smolice, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Ekogwarancja PTRE, Apra - polska prasa rolnicza, Ekodarpol, ProBiotics Polska, EMY, Bio-Garden, Symbio, Bio Berry i Ekogwarancja.

   W dalszej części konferencji dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, który omówił zasady ubezpieczania upraw gospodarczych w rolnictwie.

   Na zakończenie konferencji głos zabrał Dyrektor Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Waldemar Banach i omówił konkurencyjność i zagrożenia jakie występują dla gospodarstw rodzinnych. Konferencja zakończyła się wspólną dyskusją uczestników, a Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Pan Józef Gruszczyk podziękował wszystkim za liczne przybycie i poinformował o możliwości zorganizowania dla zainteresowanych rolników wyjazdu do gospodarstw prowadzących działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego oraz przetwórstwa i marketingu, które już funkcjonują w praktyce.

   Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i firmom za okazaną pomoc i udział w zorganizowaniu konferencji a także stoisk promocyjnych i kateringu podczas konferencji oraz uczestnikom i słuchaczom za przybycie.

Ryszard Iwanek

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi