Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

   Joanna Ziółkowska w  gronie mistrzów słowa 12 grudnia br. w lubelskim Centrum Kultury odbył się Koncert Laureatów 20. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Wśród nich znalazła się uczennica kl. III a naszego gimnazjum – Joanna Ziółkowska.

    Jesienny Konkurs Recytatorski jest imprezą niezwykle prestiżową i cenioną przez miłośników żywego słowa. To konkurs otwarty dla różnych grup wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne, studenci, dorośli) z całego województwa. Odbywa się corocznie i każdego roku towarzyszy mu inne motto. Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbywała się pod tytułem „Quo vadis – dokąd idziesz, jaką drogą, w jakim celu”. Z okazji 170. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza repertuar związany był z tytułem najsłynniejszej powieści noblisty „Quo vadis”. Dobierając repertuar, recytatorzy mieli odpowiedzieć na powyższe pytanie, prezentując teksty zaskakujące, uruchamiające wyobraźnię słuchaczy, zabierając publiczność w podróż marzeń, pełną niespodzianek i niebanalnych odpowiedzi.

     Aby zostać laureatem, należało wygrać eliminacje rejonowe, które miały miejsce w Lubartowie, a następnie zaprezentować się przed jury na eliminacjach wojewódzkich. Była to nie lada sztuka, bowiem wśród oceniających zasiadały doświadczone znawczynie żywego słowa - aktorki i logopedki, którym przewodniczyła Barbara Michałowska – Rozhin z Teatru im. Juliusza Osterwy. Żadne potknięcie dykcyjne, złe frazowanie czy niewłaściwy dobór repertuaru nie uszły ich uwagi.

     Wystąpienie Asi, która zaprezentowała opowiadanie S. Mrożka „Współczucie”, bardzo się spodobało. Jury doceniło jej ekspresyjną interpretację, talent aktorski i odwagę w doborze tekstu o charakterze żartobliwym. Panie stwierdziły, że „wniosła więcej życia na scenę”. Dzięki temu Asia znalazła się w gronie 27 laureatów wybranych po dwudniowych przesłuchaniach z ponad setki recytatorów. Część z nich została uhonorowana wyróżnieniami, natomiast Asia - jako zdobywczyni III nagrody – została poproszona o wystąpienie podczas finałowej gali. Warto dodać, że łącznie przyznano 11 nagród w trzech kategoriach wiekowych, a wśród nagrodzonych były jedynie dwie reprezentantki płci pięknej.

     Sukces w konkursie jest powodem do radości i daje satysfakcję, tym bardziej, że Joanna zdystansowała wielu reprezentantów domów kultury z większych miejscowości – Lublina, Puław, Zamościa czy Białej Podlaskiej, którzy systematycznie, pod okiem fachowców pracują nad słowem i doskonalą się w tej sztuce.

    Cieszy także fakt, że to już druga recytatorka z naszego gimnazjum, która sięgnęła po najwyższe laury. W ubiegłym roku taka radość była udziałem Jakuba Powałki. Swoją przygodę ze sceną oboje zaczynali w dzieciństwie od gry w teatrzyku „Przecinek”. Jak widać, warto mieć pasję i wciąż ją rozwijać.

    Młodych artystów mogliśmy niedawno oklaskiwać na imprezie Dzieci Dzieciom w ostrowskim Centrum Kultury, gdzie prezentowali skecz „Namiot” z repertuaru kabaretu „Neonówka”. Kto wie? Może kiedyś zobaczymy ich na szklanym ekranie?

I.M.

 

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi