Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wsparcie

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

bunia

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Wydarzenia w roku 2023

    Msza Święta w Kaplicy Mauzoleum w Jamach, złożenie wieńców – tak w skrócie obchodziliśmy 79 rocznicę Pacyfikacji Wsi Jamy, haniebną zbrodnię popełnioną wiele lat temu, przez niemieckich oprawców na mieszkańcach wsi.
    Tegoroczne obchody 79 rocznicy Pacyfikacji Wsi Jamy rozpoczęły się na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowie Lubelskim. Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk razem z Przewodniczącym Rady Miejskiej Kazimierzem Kosiakiem oraz Sekretarzem Sylwią Szczepańską złożyli wiązanki i zapalili znicze przy pomniku stu pięćdziesięciu dwóch osób bestialsko zamordowanych podczas pacyfikacji. Następnie w Kaplicy Mauzoleum w Jamach, której fundatorem są mieszkańcy Wsi Jamy a inicjatorem budowy Kazimierz Wolski, została odprawiona Msza Święta w intencji poległych ofiar w wydarzeniach z 8 marca 1944 roku. Wśród przybyłych gości byli m.in. Przemysława Czarnka Ministra Edukacji i Nauki reprezentował Szymon Osieleniec, Stanisława Gogacza Senatora RP reprezentował Bogdan Malinowski, Janusz Bodziacki Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Jacek Pożarowszczyk Wicestarosta Lubartowski, Lucjan Mileszczyk członek Zarządu Powiatu Lubartowskiego, Sylwia Kostyra z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Lublinie, Ks. Wojciech Kamiński proboszcz parafii pw. św. Apostołów Szymona i Tadeusza w Brzostówce, Ks. Stanisław Kluska proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim.
    W kolejnym punkcie, zgromadzeni udali się pod Krzyże upamiętniające ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze.
   Wszystkim przybyłym gościom, Dyrektorom Szkół Gminnych, nauczycielom oraz uczniom, Kierownikom Jednostek Samorządowych, Pocztom Sztandarowym, mieszkańcom Jam i gminy Ostrów Lubelski dziękujemy za wspólne świętowanie, zaangażowanie w uroczystość a także tak dostojne przeżywanie tragicznych wydarzeń, które pozostaną w naszych sercach i pamięci na wiele lat.

 

 

    Dzieci ze szkół gminnych w Ostrowie Lubelskim będą mogły korzystać z autobusu zakupionego w ramach programu pod nazwą "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Ministerstwo Edukacji i Nauki dofinansowało zakup autobusu w kwocie 750 tys. zł.

    W poniedziałek, 6 marca odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie autobusu zakupionego w ramach programu inwestycyjnego pod nazwą "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowie Lubelskim, otrzymała wsparcie w kwocie 750 tys. zł na zakup autokaru ISUZU Grand Toro, który będzie wykorzystywany na potrzeby dowozu dzieci do i ze szkół gminnych, Przedszkola Samorządowego w Ostrowie Lubelskim a także Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy ostrowskiej OSP.
    W uroczystościach udział wzięli m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Senator RP Stanisław Gogacz, Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Janusz Bodziacki, Starosta Lubartowski Tomasz Marzęda, Członek Zarządu Powiatu Lucjan Mileszczyk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Kosiak wraz z radnymi i sołtysami. Nie zabrakło także dyrektorów jednostek podległych, przedstawicieli szkół gminnych, przedstawicieli gminnych jednostek OSP a także społeczności lokalnej.
    Podczas uroczystości nastąpiło poświęcenie autobusu, którego dokonał ks. Stanisław Kluska Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
    Burmistrz Ostrowa Lubelskiego swoje podziękowania skierował do Ministerstwa Edukacji i Nauki za możliwość skorzystania z programu, dzięki któremu nasza gmina pozyskała dofinansowanie i zakupiła potrzebny sprzęt. Podziękował także Zarządowi OSP w Ostrowie Lubelskim na czele z Prezesem Łukaszem Kowalskim za złożenie wniosku o dofinansowanie na zakup wyposażenia w postaci autobusu. Dzięki zaangażowaniu jednostki OSP, dzieci oraz młodzież będą mogły bezpiecznie pokonywać drogę do i z szkoły. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że przy współpracy z OSP w Ostrowie Lubelskim możemy pomóc zarówno rodzicom, uczniom, jak i naszej gminie.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi