Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30

 

gison sip1

pobierzDruki do pobrania

inwestcje

Projekty

Ostrzeżenia meteorologiczne

pogoda

ostrow lubelski w mediach

Rodzina 500+

banerek

PARTNERSTWO GMIN

partnerstwo

Dotacje z budżetu państwa

indeks22

Dotacje z budżetu państwa

Genealogia Ostrowa Lubelskiego

genealogią

RODO 1 300x225

logoprojektu


 

Obiektów zabytkowych w mieście (wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków) jest niewiele, lecz niektóre z nich są dobrze wyeksponowane w przestrzeni. Jest to przede wszystkim architektura sakralna: kościół parafialny,Brama- dzwonnica murowana, ok. 1760 r., projekt - Paweł Antoni Fontana (?), obelisk z 1684 r. w Parku Miejskim.

Dużą wartość historyczną i kulturową mają w gminie obiekty i obszary związane z obrzędami i tradycjami wyznaniowymi: zachowane kościoły, cerkiew, cmentarze: rzymsko - katolickie (Ostrów Lub., Rozkopaczew), polsko - katolicki (Rozkopaczew), prawosławny (Kolechowice) oraz kolonistów niemieckich (Kaznów) oraz liczne kapliczki przydrożne domkowe i słupowe. Wartość krajobrazową stanowi również współczesna architektura sakralna: kaplica w Jamach i kościół w Rozkopaczewie.

Należy podkreślić cenne, chociaż niewielkie pozostałości zieleni komponowanej w gminie: zieleń wokół kościoła w Ostrowie, wokół cerkwi prawosławnej w Kolechowicach oraz pozostałości parku dworskiego (aleja lipowa) w Kolechowicach.

Styl i forma budownictwa ludowego - reprezentującego typy zagród (chat i budynków gospodar­czych), charakterystycznych dla regionu Polesia oraz kulturowo odmienny krajobraz jego północnej i południowej części należącej do województwa - jest wartością niekwestionowaną i wymagającą ochrony. Szczególnie cenne i charakterystyczne historyczne elementy układu przestrzennego i środowiska, a więc osadnictwo i szlaki drogowe, zasługują na wyeksponowanie poprzez zabiegi: rewitalizacji, rewaloryzacyjno-konserwatorskie i odpowiednie zagospodarowanie turystyczne.

Przydatne linki

Dla mieszkańca

 

Warte uwagi